Gönüllü sade tüketim tarzının e-ticaret satın alma davranışına etkisinde e-ticarette kullanılan satış artırma çabalarının aracılık rolü
The intermediation role of e-commerce sales increase efforts in the effect of volunteer simple consumption style on e-commerce purchase behavior
- Tez No: 801511
- Danışmanlar: PROF. DR. RUZİYE COP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüz tüketim çılgınlığına karşı çıkan gönüllü sade yaşam tarzı tüketim kültürünün panzehri olarak görülebilir. Yoğun çalışmanın getirdiği stres, modern dünyanın vadettiği mutluluğu verememesi, yitirilen değerler, çevre, insan sağlığı ve gelecek nesillere olan zararların farkına varılması, kendi hayatının kontrolünü eline almak istemeleri, kısaca yaşamın ana amacıyla uyuşmayan pek çok sebepten dolayı bu akım hızla yayılmaktadır. Aşırı ve gereksiz tüketimin yani ihtiyacımızdan fazlasını tükettiğimiz platformların başında internetten alışverişlerimiz gelmektedir. Teknolojinin gelişmesi ve tüketicilerin bütün teknolojik kaynaklara kolaylıkla ulaşmasıyla birlikte e ticaret hacmi, son yıllarda çok fazla artış göstermiştir. E ticaret firmaları da bu platformlarda doğru satış arttırma araçlarıyla tüketicilerin ihtiyacından fazla almalarına sebep olmaktadır. Bu noktada araştırmamızın amacı; e ticarette kullanılan en önemli satış arttırma aracı olan promosyonların, internetten alışveriş yapan gönüllü sade tüketiciler üzerinde etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmamız 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; gönüllü sadelik kavramı açıklanarak; gönüllü sade tüketicilerin güdülerinden, tüketim tarzlarından ve gönüllü sade yaşam tarzları alt boyutlarından bahsedilecektir. Ayrıca gönüllü sadeliğin pazarlama ve tüketim kararları ile ilişkisine yer verilecektir. İkinci bölümde; e ticaret ve kullanılan satış arttırma çabalarına yer verilecektir. E ticaretin kapsamı, gelişimi, avantajları-dezavantajları, araçları, çeşitleri açıklanacaktır. E ticaret tüketicilerinin satın alma kararlarını etkileyen faktörler ve satış arttırma çabalarına yer verilecektir. Üçüncü bölümde ise; çalışmanın araştırma kısmına da yer verilmiş olup çalışmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve çalışmanın analizleri yer almaktadır. Çalışmanın sonunda ise sonuç ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The simple lifestyle that opposes today's consumption frenzy can be seen as an antidote to consumption culture. Stress caused by hard work, not being able to deliver the happiness promised by the modern world, realizing the harms to the environment, human health and future generations, lost values, wanting to take control of their own life, In short, this current is spreading rapidly for many reasons that do not match the main purpose of life. Our online shopping is at the forefront of the platforms where we consume excessive and unnecessary consumption, that is, more than we need. With the development of technology and the easy access of consumers to all technological resources, the volume of e-commerce has increased a lot in recent years. E-commerce companies also cause consumers to buy more than they need with the right sales promotion tools on these platforms. At this point, the aim of our research is; The aim of this study is to investigate whether promotions, which are the most important sales increase tools used in e-commerce, have an effect on voluntary simple consumers who shop online. Our work consists of 3 parts. In the first part; by explaining the concept of voluntary simplicity; In this study, motivations, consumption styles and voluntary simple lifestyles sub-dimensions of voluntary simple consumers will be mentioned. In addition, the relationship between voluntary simplicity and marketing and consumption decisions will be discussed. In the second part; Efforts to increase e-commerce and used sales will be included. The scope, development, advantages-disadvantages, tools and types of e-commerce will be explained. Factors affecting the purchasing decisions of e-commerce consumers and efforts to increase sales will be included. In the third part; The research part of the study is also included and the subject, purpose, importance, method and analyzes of the study are included. At the end of the study, there are conclusions and recommendations.