11244 no'lu evkâf defterine göre Kastamonu vakıfları
Kastamonu waqfs according to the evkâf register numbered 11244
- Tez No: 801532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN DOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Vakıf kurumları iyilik ve hayırseverlik çatısı altında sosyal, ekonomik, sağlık, dini, eğitim, şehircilik ve kültürel faaliyetlerin gerçekleştirilmesine katkı sağlamıştır. Bu sayede toplumsal dayanışma kültürü artmıştır. Bu çalışmada 1840-44 tarihli 11244 numaralı Evkâf Defteri'nde muhasebeleri tutulan Kastamonu vakıfları ele alınmıştır. Kastamonu 1841-1846 yılları içerisinde Bolu müşirliği adı altında teşkil edilen vilayetin içinde yer almaktaydı. Evkâf Defteri'nde Kastamonu merkez, köy ve ilçelerinde 80 adet vakıf tespit edilmiştir. Bu vakıflar kendi içerisinde hayrî, para, avârız ve aile vakıfları olarak tasnif edilmiştir. Bu vakıfların devamlılığı için vakıflara gelir olarak hububat, dükkân, çiftlik, mezra ve nakit para vakfedilmiştir. Evkâf Defteri'nde yer alan vakıfların muhasebeleri sayesinde vakıfların gelir ve gider kalemleri ortaya koyulmuştur. Böylece Kastamonu vakıflarının bütüncül tarihine bir katkı olması açısından bu defterde tespit edilen vakıfların mülkleri ve görevlilerinin tespitinin referans olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Waqfs institutions have contributed to the realization of social, economic, health, religious, educational, urban and cultural activities under the charity. In this way, the culture of social solidarity has increased In this study, Kastamonu waqfs, whose accounts are kept in the Evkâf Register numbered 11244, dated 1840-44, were examined. As a result, 80 waqfs were identified in Central Kastamonu, villages and districts. Kastamonu was located in the province of Bolu between 1841 and 1846. These waqfs are classified as charity, money, avarız and family waqfs. For the continuity of these waqfs, grains, shops, farms, and cash money were donated as income. Thanks to the accounts of the waqfs in the Evkâf Register, the income and expense items of the waqfs were revealed. Thus, in terms of contributing to the holistic history of Kastamonu waqfs, the determination of the properties and officials of the foundations identified in this book can be a reference.