Antalya yöresinde (Kale) sebze yetiştirilen seralardaki toprakların ve bitkilerin besin maddesi durumunun tesbiti
- Tez No: 6113
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS KOVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
-105- ÖZET Araştırmada Antalya ili Kale (Demre) ilçesine bağlı Köşkerler, Kum, Gökyazı, Beymelek, Yaylakaya Alakent köylerinden 22 adet Biber, 20 'şer adet Patlıcan ve Domates yetiştiriciliği yapılan seralardan toprak (0-25 ve 25-50 cm derinliklerden) ve yaprak örneği alınarak, toprakların tarımsal uygulamalara etkin toprak nitelikleri ve bazı besi*n maddeleri içerikleri (pH, CaCOg, bünye. Organik madde, toplam eriyebilir tuz, KDK, toplam-N, K, P, Ca, Mg, Na, Fe, Cu, Zn, Mn) tayin edilmiş ilgili değerlendirmelerle toprak bitki ilişkileri uygun yöntemler kullanılarak araştırılmıştır. - Seraların toprak nitelikleri Sera toprakları 6.7 - 7.95 yani nötr ile orta alkalin arasında reaksiyonlarda bulunduğu % dağılım bakımından biber ve domates sera larında Hafif Alkalin, Patlıcan seralarında Nötr karakterin hakim olduğu izlenmiştir. Sera topraklarının % 0.045 - 0.44 arasında değişen değerlerde toplam eriyebilir tuz içerdikleri bu nedenle de toprakların tuz bakımından zararsız bir kısmınınsa tuzun etkisinin hafif orta düzeyde olduğu görülmektedir. Toprakların % CaCO, içeriklerinin büyük çoğunluğu Bünye+Kireçli durumdadır (iki derinlikten alınan toplam örnek adetlerinin %' si olarak; Biberde %40, Patlıcanda %37, Domatesde %100). Organik madde içeri.kleri %0. 067-7. 6 arasında değişen değerler dedir. Genel olarak sera topraklarının» incelenen sera sayısına göre 0-25 cm derinlikte %60-75'i, Az humuslu, 25-50 cm derinlikte %60-80'i Humusça fakir olduğu izlenmiştir. Toprakların bünyeleri genelde kumlu tın ve Tınlı bünyededir. Katyon değişim kapasiteleri 5.543-32.71 me/100 gr toprak arasında değişmektedir. Toprakların; toplam N içerikleri %0. 014-0. 0307, alınabilir.106- fosfor içerikleri 1.3-42 ppm, alınabilir potasyum içerikleri 30-727 ppm arasındadır. Sera şartlarına göre yapılan değerlendirmelerde bilhassa Biber ve Domates sera topraklarının Azotça yeterli olmadığı, 5 adet (4,5,6,17,20 No) biber serası dışındaki diğer biber ve domates seralarının P içeriklerinin yetersiz olduğu, 8(1,6,7,8,10,11,12,17 So) biber serasının her iki derinliğinde, 4 (4,15,16,20 No) biber serası ile 10 No'lu Domates serasının 0-25 cm derinliğinde K'un yeterli olduğu, diğer seralarda K içeriklerinin yetersiz olduğu bulunmuştur. Sera topraklarının, Na içerikleri genelde 35-690 ppm değerleri arasında saptanmıştır. Yapılan değerlendirmelere göre topraklar Na'ca yeterli ve zengindir. Ca içerikleri genel olarak 12178-4920 ppm arasında olup çok fazla ve fazla düzeydedir. Mg içerikleri genelde 13.248 - 87.441 mg Mg/100 gr Toprak arasında değişmektedir. Genel olarak toprakların %35-70'i Mg'ca çok yüksektir. - Sera topraklarının iz Element içerikleri 0-25 cm ve 25-50 cm toprak derinliklerinde; Faydalı Fe: 2.84 - 43.5 ppm Faydalı Cu: iz - 47.6 ppm Faydalı Zn: 0.1 - 9.6 ppm Faydalı Mn: 1.2 - 120 ppm değerleri arasında bulunmuştur. İlgili listelerde sergilenen bu değerlere göre, bir biber serasının 25-50 cm derinliği dışındaki diğer tüm sera topraklarının faydalı Fe yönünden iyi olduğu saptanmış tır. Faydalı Cu içerikleri bakımından 0-25 cm derinlikte bir (19 No) 25-50 cm derinlikte 6(7,8,9,10,11,12 No) biber serası dışında biber ve tüm domates, patlıcan sera topraklarının yeterli olduğu belirlenmiştir..107- Faydalı Zn içerikleri bakımından ise, Biber seralarının %1 1.36 ' sının, Patlıcan seralarının #21.5' inin, Domates seralarının %60'nın çinko ile gübrelemeye ihtiyacı olduğu kanısına varılmıştır. Alınabilir Mn içerikleri bakımından da tüm toprakların yeterli olduğu gözlenmiştir. - Bitki Yapraklarının Besin Elementleri içerikleri Antalya ili Kale (Demre) ilçesine bağlı köylerde incelenen sebze seralarındaki Biber, Patlıcan ve Domates bitkilerinin yaprakla- rındaki kuru madde de besin maddeleri miktarları aşağıda belirtilen değerler arasındadır. Total N yönünden tüm biber, Patlıcan ctomates bitki yaprakları nın zengin ve yeterli düzeyde olduğu gözlenmiştir. Bitki yapraklarının fosfor içerikleri; Domates seralarının genelinde ( 2 adedi noksanlık düzeyinden az) yeterli düzey sınırları altında, Patlıcan seralarında yeterli ve yüksek biber seralarının büyük çoğunluğunda ise belirtilen sınır değerleri arasındadır. Potasyum durumu 11 adet domates ve tüm biber ile patlıcan serala rında yeterli sınırların altındadır. Bitki yapraklarındaki Ca içerikleri biber seralarının hepsinde.108- çok zengin domates ve patlıcan seralarının genelinde yeterli düzeyde bulunmuştur. Magnezyum bakımından (iki adet biber serası dışında) tüm biber patlıcan ve domates seraları yeterli ve zengin düzeydedir. Yapılan analizlere göre Domates yapraklarının Na içerikleri yeterlidir. Genelde Fe bakımından (2 adet domates, 5 adet Biber, 3 adet Patlıcan serası dışında) seralardaki bitkiler yeterli durumdadır. BitkilerinCu'la beslenme durumları incelendiğinde 15 adet biber ve 13 adet domates serasında fazlalık, bir adet biber, iki adet domates serasında da düşük değerler izlenmiştir.. 2 adet biber ile 9 Patlıcan serası dışında diğer seralardaki domates, biber ve Patlıcanların Zn bakımından yeterli ve zengin düzeyde beslendikleri gözlenmiştir. Mangan içerikleri, domates seralarının 11 adedinde yeterli, 7 adedinde yeterli düzey sınırları altında, 2 adedinde az olduğu saptan mıştır. 17 adet biber serası ile Patlıcan seralarının tümünde yeterli ve yüksektir. - Toprak-Bitki İlişkileri Antalya ili Kale (Demre) ilçesine bağlı köylerdeki sebze seralarından alınan toprak ve yaprak örneklerinin analizleri ile elde edilen değerler arasında toprak-bitki ilişkileri araştırıldı. 0-25 cm ve 25-50 cm Topraktaki pH ile domates ve Biber yapraklarındaki Cu, 0-25 cm Topraktaki CaCOg ile Patlıcan yapraklarında P, 0-25 cm Topraktaki %N ile Patlıcan yapraklarında N, 0t25 cm ve 25-50 cm Topraktaki P ile biber ve patlıcan yapraklarındaki P, 0-25 cm Topraktaki P ile biber yapraklarındaki Ca, 0-25 cm ve 25-50 cm topraktaki Mg ile patlıcan ve domates yapraklarındaki Mg, 0-25 cm topraktaki Mg ile patlıcan yapraklarındaki Mg, 0-25 cm ve 25-50 cm topraktaki Na ile Patlıcan ve Domates yapraklarındaki K 0-25 cm ve 25-50 cm topraktaki Ca ile patlıcan ve Domates yapraklarındaki Mg, 25-50 cm..:. topraktaki Ca ile biber yapraklarındaki Ca, 0-25 cm topraktaki Fe ile domates yapraklarındaki P, 25-50 cm topraktaki Zn ile patlıcan yapraklarındaki Zn, içerikleri arasında istatistiki yönden önemli ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
.109- SUMKARY This study was carried on with the aim of studying the nutrient status of some glasshouse crops. With this purpose, 22 pepper, 20 eggplant and 20 tomato glasshouses were selected from the Köşkerler, Gökyazı, Beymelek, Yaylakaya, Alakent provinces near the city of Antal ya-Kale (Demre) where growing under glass is widespread. Soils from two depths (0-25 and 25-50 cm) and plants from each selected glasshouses were sampled properly in order to be physically and chemically analyzed. Soil Properties of the Glasshouses: Soils changed between neutral to medium alkaline in reaction (pH 6,7-7.95). In general, pepper and tomato glasshouse soils were found lightly alkaline, eggplant's neutral. The total soluble salt contents of the soils were between 0.045- 0.44%. Therefore, there were no salt damage in general but very weak in some. The soils were rich in CaC03 in majolity due to it the textures were lime. The organic matter contents were found between 0.067-7.6 %. In the 60-75% of the soils taken from 0-25 cm depth, the organic matter was low; on the other hand, the 60-80% of the second depth somples were found poor. The textures of the soils were sandy loam and loam in general. Their C.E.C. values changed between 5.543-32.71 m.e/100gr. soil. The total N contents of the soils were between 0.014-0.307 %; the available P 1.3-42 ppm; available K 30-727 ppm. In terms of glassho use nutrition conditions, all the studied pepper and tomato soils were low particularly in nitrogen and in phosphorus excluding the 4,5,6,17 and 20 numbered pepper soils.-110- In potassium point of view, only 8(1,6,7,8,10,11,12,17) of the pepper soils in both depths an 4(4,15,16,20) pepper and one (10) tomato soils in one depth showed sufficiency. Sodium contents of the glasshouse soils were found rich ranging between 35-690 ppm. The calcium were between 12178-4920 ppm and magnesium 13.248-89.441 mg/100 gr soil. Trace Element contents of the Glasshouse soils: The trace element contents in both depths (0-25 and 25-50 cm) of the soils were as follows: Available Fe : 2.84 - 43.5 ppm Available Cu : trace- 47.6 ppm Available Zn : 0.1 - 9.6 ppm Available Mn : 1.2 - 120 ppm All of the studied glasshouse soils of both depths were suffici ent in Fe excluding one pepper soil in 25-50 cm. depth. In the case of Cu, all the pepper, tomato and eggplant soils were found sufficient excepting the 0-25 cm soil somple of the 19 and 25-50 cm. soil samples of 7,8,9,10,11,12 numbered pepper glasshouse soils. When Zn status of these soils are evaluated, 11.36% of pepper soils, 21.5 % of eggplant and 60 % of tomato needed to be fertilized. On the other hand all the soils were edaguate in Mn. - Mineral constitution of the Foliage Mineral constituents of the foliage of the studied crops in dry matted basis are given in the Following. PepperEggplantTomato?111- Pepper Eggplant Tomato Nitrogen contents of. the leaves of all the pepper, eggplant and tomato plants were found sufficient. The phosphorus contents of the leaves were found insufficient in tomatoes, sufficient and high in eggplants and optimum in peppers. In the case of leaf potassium contents, all the pepper and egg plants and 11 tomato green houses were determined to be insufficient. Calcium contents of pepper plants were high, of tomato and egg plants optimum. Magnesium contents were found in high and sufficient levels; sodium contents as well. In general Fe contents of leaves of all plants of all the glass houses were sufficient excluding the 2 tomato, 5 pepper and 3 eggplant glasshouses. Cupper status of the studied plants were found above the optimum level. A similar status was found for Zn contents of the leaves excluding the 2 pepper and 9 eggplant glasshouses. Manganese contents were optimum in all pepper and eggplants and varied in tomato plants. - Soil-Plant Relationships In this paper, the soil and plant laboratory results were corre lated and the following relation ships were found. - pH of the soil (both in 0-25 cm and 25-50 cm depth soil somples) and Cu contents of tomato and pepper plants, - CaC03 content (of 0-25 cm depth) and Cu, Zn contents of pepper and Cu of tomato leaves.-112- CaC03 of 25-50 cm depth and P content of eggplants, Soil N of 0-25 cm depth and nitrogen content of eggplants, P content of soil samples (in both depths) and P content of pepper and eggplants, Soil P (0-25 cm) and leaf Ca contents of pepper, Soil Mg (both depths) and leaf Mg contents of tomato and eggplant, Soil Mg (0-25 cm) and leaf Mg contents of eggplants, Soil Na (both depths) and K contents of eggplant and tomatoes, Soil Ca (both depths) and Mg contents of eggplant and tomatoes, Soil Ca (25-50 cm) and Ca in pepper leaves, Soil Fe (0-25 cm) tomatoes leaf P, Soil Zn (25-50 cm) eggplant leaf Zn,