Arapkirli Hüseyin Avni'nin (Ö.1864-1954) Ceride-i İlmiyye'de yayımlanan kelâm makaleleri ve tahlili
Kalam articles of Arapkirli Hüseyin Avni (D.1864-1954) published in Cerîde-i İlmiyye and analysis
  1. Tez No: 801565
  2. Yazar: FEVZİ KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İslam düşüncesinde Kelam ilmi değişimlere göre kendini yenileyen bir ilim olarak karşımıza çıkmaktadır. Kelamın ortaya çıkan ihtiyaçlara ve problemlere göre şekillenmesi kelam alimlerinin de buna göre pozisyon almasını sağlamıştır. Bu çalışmada Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşamış olan Hüseyin Avni Karamehmetoğlu'nun hayatı, Cerîde-i İlmiyye'de yayımlanan kelâm makaleleri ve bu makalelerin tahlili sunulmuştur. Hüseyin Avni'nin makaleleri çerçevesinde diğer eserleri de temel alınarak kelam anlayışı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın konusu olan Hüseyin Avni'nin makaleleri“Cerîde-i İlmiyye”dergisinde İlm-i Kelam serisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yirmi iki makale olan bu serinin transkripsiyonu yapılmıştır. Ardından Arapkirli'nin kelam, bilgi, istidlal ve varlık konularına dair görüşleri söz konusu makalelerin tahlilleriyle aktarılmaya çalışılmıştır. Hüseyin Avni bu makale serisinde geleneğe bağlı kalarak günceli ele almıştır. Bu çalışmada Avni'nin görüşlerinin tahlili yapılırken gelenekle karşılaştırılmasına da önem verilmiştir
Özet (Çeviri)
In Islamic thought, the science of Kalam emerges as a science that renews itself according to the changes. The shaping of kalam according to emerging needs and problems has enabled kalam scholars to take positions accordingly. In this study, the life of Hüseyin Avni Karamehmetoğlu, who lived in the last periods of the Ottoman Empire and the first years of the Republic, the theological articles published in Cerîde-i İlmiyye and the analysis of these articles are presented. Within the framework of Hüseyin Avni's articles, his understanding of kalam was tried to be revealed based on his other works. The articles of Hüseyin Avni, which is the subject of our study, appear as İlm-i Kelam series in the journal“Cerîde-i İlmiyye”. This series of twenty-two articles has been transcribed. Afterwards, Arapkirli's views on the subject of kalam, knowledge, derivation and existence were tried to be conveyed through the analyzes of the articles in question. In this article series, Hüseyin Avni deals with the contemporary by adhering to the tradition. In this study, while analyzing Avni's views, it is also important to compare them with tradition.