Prenatal dönemde saptanan kavum septum pellusidum et vergae varyasyonu ile ventrikülomegali birlikteliğinin araştırılması
Investigation of the combination of cavum septum pellusidum et vergae variation and ventriculoomegaly detected in the prenatal period
  1. Tez No: 801583
  2. Yazar: FATİH ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEDAT DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmamızda fetal dönemde saptanan ventrikülomegali olgularında kavum septum pellusidum et vergae'nin (KSPV) etiyolojide etkisini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Ekim 2011- Ekim 2022 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji anabilim dalına başvuran 515 fetal MRG çekilen gebeler retrospektif olarak tarandı. KSPV'si olan 152 gebe çalışmaya alınmıştır. Bu fetüsler sağ, sol, bilateral ventrikülomegali ve KSPV olup ventrikülomegali olmayan (kontrol grubu) vakalar olmak üzere gruplandırıldı. Bu 152 vaka; fetal ventrikülomegali olan 120 gebe ve KSPV olup ventrikül genişliği olmayan 32 vaka şeklinde gruplandırıldı. Ayrıca KSPV ve fetal ventrikülomegalisi olan 120 vaka; 20 izole sağ ventrikülomegali, 56 izole sol ventrikülomegali, 44 bilateral ventrikülomegalisi olan vakalardı. KSPV olan grupta interhemisferik hatta aksiyel planda ve koronal planda fetal kranyumu iki simetrik parçaya bölecek şekilde çizgiler çekildi. Bu çizgilerden KSPV lateral yapraklarına olan mesafeler ölçüldü. Ayrıca KSPV'nin üç planda boyutları ölçüldü. Bunların ventrikül genişliği ile ya da maternal yaş, gebelik haftası ile ilişkisi olup olmadığı değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda kontrol grubu ile bilateral ventrikülomegali grubu arasında TR ölçüm ortalamalarında fark var idi (p*
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to investigate the effect of cavum septum pellucidum et Vergae in the etiology of ventriculomegaly cases detected during fetal period. Material and Method: 515 pregnant women who applied to the department of radiology, Faculty of Medicine, Selcuk University, between October 2011 and October 2022, who had fetal MRI were scanned retrospectively. 152 pregnant women with CSPV were included in the study. These fetuses were grouped as with right, left, bilateral ventriculomegaly, and cases with CSPV without ventriculomegaly (control group). These are 152 cases; 120 pregnant women with fetal ventriculomegaly and 32 cases with CSPV without ventricular enlargement were grouped into groups. In addition, 120 cases with CSPV and fetal ventriculomegaly; There were 20 cases with isolated right ventriculomegaly, 56 with isolated left ventriculomegaly, and 44 with bilateral ventriculomegaly. In the group with CSPV, lines were drawn to divide the fetal cranium into two symmetrical parts in the interhemispheric line in the axial plane and in the coronal plane. The distances from these lines to the lateral leaves of the KSPV were measured. In addition, three plans of the CSPV were measured. It was evaluated whether they were associated with ventricular width or maternal age and gestational week. Results: There was a difference in the mean TR measurements between the control group and bilateral ventriculomegaly group (p*