Polikistik over sendromu olan kadınlarda yeme davranış bozukluğu ve hiperandrojenemi ile ilişkisi
Eating behavior disorder in women with polycystic ovary syndrome and its relationship with hyperandrogenemia
  1. Tez No: 801582
  2. Yazar: ESRANUR ATUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAĞAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS) klinik olarak sıklıkla menstrüel düzensizlik, infertilite, hirşutizm, alopesi ve akne ile karşımıza çıkan, doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluktur. Yeme bozuklukları ile PKOS birlikteliği sıklıkla görülmektedir. PKOS tanılı kişilerde ortaya çıkan yeme bozuklukları, ağırlık ve şekil kaygısı ile hastalığın patogenezinde rol oynayan androjen hormon düzeylerindeki yükseklik arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Şubat 2022- Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran polikistik over sendromu tanılı kadın hastalara Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YBDÖ) uygulanmıştır. Çalışma tek merkezli ve prospektiftir. Hastaların başvuru esnasında hekim tarafından antropometrik ölçümleri yapılmış, kan tetkikleri not edilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) versiyon 20 kullanılmıştır ve iki yönlü p değerinin
Özet (Çeviri)
Introduction: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common endocrine disorder in women of childbearing age, clinically presenting with menstrual irregularity, infertility, hirsutism, alopecia and acne. Eating disorders and PCOS coexist frequently. We aimed to investigate whether there is a relationship between eating disorders, weight and shape anxiety in people with PCOS, and high androgen hormone levels, which play a role in the pathogenesis of the disease. Material and Methods: This study was carried out between February 2022 and May 2022. Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q) was applied to female patients with polycystic ovary syndrome who applied to Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Endocrinology and Metabolic Diseases Outpatient Clinic. The study is single-center and prospective. Anthropometric measurements of the patients were made by the physician at the time of admission, and blood tests were noted. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 20 was used for statistical analysis and cases with a two-way p value of