AL7075 takviyeli tabakalı hibrit kompozit plakanın mekanik davranışlarının incelenmesi
Investigation of mechanical behavior of hybrid composite plate with reinforced layer AL7075
- Tez No: 801607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YASİN SÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kompozitler, ikili ya da daha çok bileşenli malzemelerin bir araya gelmesi anlamına gelebilmektedir. Kompozit malzemeler neredeyse her alanda kullanılmakta olan ve birçok sanayi kuruluşu için önem arz eden bir malzeme grubudur. Bu çalışmada, kompozit fiber kumaşların içerisine ilave edilmiş alüminyum alaşımından dört farklı dizilim de hibrit kompozit plaka elde edilmiştir. Hibrid plakayı imal etmek için yararlanılan kompozit malzemeler cam ve karbon fiberdir. Bu malzeme grubunda matris yapıyı oluşturacak takviye elemanı epoksi reçinedir. Çalışmada kullanılacak hibrit plakalar olarak labaratuar ortamında üretilmiştir. Üretilen bu tabakalar üç nokta eğme deneyine, atış deneyine, basma deneyine ve çekme deneyine tabi tutulmuştur. Yapılan testlerde meydana gelen kuvvet, uzama, gerilme, deformasyon ve delaminasyon miktarı verilmiştir. Testler sonucunda bu dört farklı dizilim kendi aralarında kuvvet-sehim, kuvvet-uzama ve delaminasyon bakımından karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda CF-KF-CF-AL7075-CF-KF-CF diziliminin yani ikinci hibrid kompozit dizilimin diğer dizilimlere kıyasla daha büyük kuvvetlere dayanım göstererek daha üstün özellilklerde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Composites can mean a combination of binary or more Decoupled materials. Composite materials are a group of materials that are used in almost every field and are important for many industrial organizations. In this study, four different sequences of hybrid composite plates were obtained from aluminum alloy added to composite fiber fabrics. The composite materials used to manufacture the hybrid plate are glass and carbon fiber. In this group of materials, epoxy resin is the reinforcing element that will form the matrix structure. They were produced in the laboratory environment as hybrid plates to be used in the study. These produced sheets were subjected to three-point bending experiments, shooting experiments, pressing experiments and pulling experiments. In the tests performed, the amount of force, elongation, stress, deformation and delamination occurred was given. As a result of the tests, these four different sequences were compared among themselves in terms of force-deceleration, force-elongation and delamination. As a result of this comparison, it has been shown that the CF-KF-CF-AL7075-CF-KF-CF sequence, that is, the second hybrid composite sequence, has superior properties by withstanding greater forces compared to other sequences.