Katılım bankacılığı ve parasal aktarım mekanizması
Participation banking and monetary transmission mechanism
- Tez No: 801646
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Günümüzün finans sistemi ve kurumları incelendiğinde gerek dünyada gerekse Türkiye'de katılım bankalarının finansal sistem üzerinde giderek artan bir paya sahip olduğu görülmektedir. Bu nedenle, Türkiye'deki finans sistemi içinde %7'nin üzerinde bir paya sahip olan katılım bankalarının piyasadaki operasyonlarının ve bu operasyonların reel ekonomiye etkilerinin anlaşılması, merkez bankalarının para politikası araçları ve bu araçların aktarım kanallarının etkinliğinin belirlenmesi açısından önemlidir. Söz konusu öneme binaen bu çalışmanın amacı, katılım bankacılığı sistemi özelinde parasal aktarım mekanizması kanallarından banka kredileri kanalının etkinliğinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda, Türkiye için ilgili mekanizmanın etkinliği Aralık 2005 ve Haziran 2022 dönemini içeren aylık zaman serisi veri setinden faydalanarak incelenmiştir. Çalışmada analiz yöntemi olarak Yapısal Vektör Otoregresyon (Structural Vector Autoregression - SVAR) Modeli kullanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgular, Türkiye'de parasal aktarım mekanizmasının yaklaşık ilk üç ay için çalıştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Considering today's financial system and institutions, both globally and in Turkey, it is seen that participation banks have an increasing share in the financial system. For this reason, it is important to understand the market operations of participation banks, which have a share of more than 7% in the financial system in Turkey, and the effects of these operations on the real economy, in terms of determining the monetary policy tools of central banks and the efficiency of the transmission channels of these instruments. Due to this importance, the aim of this study is to investigate the effectiveness of the bank credits channel, the monetary transmission mechanism channels, on the participation banking system. Within this scope, the effectiveness of the related mechanism in the study was examined using the monthly time series data set covering the period of December 2005 and June 2022 for Turkey. In the study, the Structural Vector Autoregression (SVAR) Model was used as the analysis method. The findings obtained as a result of the analysis indicate that the monetary transmission mechanism works for approximately the first three months in Turkey.