Modern murabaha uygulamasının katılım bankaları nezdinde değerlendirilmesi; Sorunlar ve çözüm önerileri
Evaluation of modern murabaha practice in participation banks; Problems and solution suggestions
  1. Tez No: 843080
  2. Yazar: FATİH ÜSTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YARDIMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Modern murabaha uygulamasının Katılım bankaları vasıtasıyla kullanılmasını İslam hukuku açısından değerlendiren bir çalışmadır. Modern ve klasik murabaha formları arasındaki farklılıkların, katılım bankaları üzerinden modern murabahanın daha iyi anlaşılması ve geliştirilmesi için önemli bir husus olduğunu vurgulamaktadır. Murabaha uygulamasının İslami finans ve katılım bankacılığı açısından önemli bir konu olduğu belirtilmektedir. Modern murabahanın faizsiz bir ekonomi modeli için ideal olduğunu ve bu modelin, konvansiyonel bankacılık sistemine bir alternatif olarak hizmet verebileceğini göstermektedir. Çalışma, Türkiye'deki katılım bankacılığı gelişimini hızlı bir şekilde sürdürürken, katılım bankacılığı etrafında dolaşan şüphe, tereddüt ve itirazların bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde hızlıca yayıldığını belirtmektedir. Bu şüphe ve tereddütlerin genel anlamda bilgi eksikliğinden kaynaklandığına dikkat çekilmektedir. Çalışma, bu şüphe ve tereddütlerin dayanaksız olduğunu fıkhi deliller çerçevesinde izah etmektedir. Dosya, murabaha uygulamalarının fıkhi dayanaklarını ve delillerini detaylı bir şekilde işlemekte ve bu uygulamaların caizliği konusunda fıkhi dayanaklar sunmaktadır. Ayrıca, dosya, murabaha uygulamalarının günümüz şartlarına cevap verebilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda öneriler sunmaktadır İslami prensiplere dayalı parasal işlemler hakkında daha fazla fıkhi bilgi ve anlayışa ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Modern murabahanın uygulamasının bu alandaki potansiyelini daha iyi anlamak ve bu alanda daha fazla inovasyon yapabilmek için, katılım bankacılığı ve modern murabaha uygulamalarının daha iyi anlaşılması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the use of modern murabaha through participation banks in the light of Islamic law. It emphasizes that the differences between modern and classical forms of murabaha are an important factor for a better understanding and development of modern murabaha through participation banks. It is stated that the application of murabaha is an important issue for Islamic finance and participation banking. It shows that modern murabaha is ideal for an interest-free economy model and that this model can serve as an alternative to the conventional banking system. The study states that while participation banking development in Turkey is rapidly progressing, suspicions, hesitations, and objections around participation banking are spreading rapidly, consciously or unconsciously. It is noted that these suspicions and hesitations generally stem from a lack of knowledge. The study explains that these suspicions and hesitations are unfounded, within the framework of jurisprudential evidence. The dossier deals with the jurisprudential bases and evidence of murabaha applications in detail and provides jurisprudential bases for the permissibility of these applications. In addition, the dossier provides suggestions on what needs to be done for murabaha applications to meet the requirements of today's conditions. It shows that there is a need for more jurisprudential knowledge and understanding about monetary transactions based on Islamic principles. It is emphasized that participation banking and modern murabaha applications need to be better understood in order to better understand the potential of the application of modern murabaha in this area and to be able to innovate more in this area.