Gine Cumhuriyeti'nde kamu yönetimi anlayışı: Etik açıdan bir inceleme
Understanding of public administration in the Republic of Guinea: An ethical review
  1. Tez No: 801651
  2. Yazar: KEMO CAMARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kamu yönetimi, kamu politikalarının ve kamu hizmetlerinin uygulanması misyonu nedeniyle, bir devletin kamu hizmetlerinin sunulmasında kaçınılmaz bir yere sahiptir. Bunun için kamu yönetimi, müşterilere (yurttaşlara) sunulacak“hizmetler”olarak malların bulunduğu büyük bir pazar olarak düşünülmelidir. Mal temiz ve kaliteliyse, satın alan müşteri mutlu ve memnun olur. Ayrıca müşteri (yurttaş) kısa bir süre içinde bir sipariş verirse, tüccar (yönetici) siparişi (hizmeti) zamanında teslim etmelidir. Dolayısıyla tüccarın büyük pazara (kamu yönetimi) göre etkinliği ve verimliliği önemlidir. Hız, verimlilik, performans vb. yurttaşların gelişimini ve memnuniyetini hedefleyen bir kamu yönetiminin özel sektörle rekabet çerçevesinde kalarak temel ilkeleri olmalıdır. Ancak kamu yönetiminin siyaset bilimi disiplininin bir parçası olduğu bilinmektedir. Geleneksel kamu ve yeni kamu yönetimi (işletmeciliği) birbirinden farklılaşmaktadır. Etik yönetimi ise modern anlamı ile yeni kamu işletmeciliği ile doğmuştur. 1980'li yıllardan itibaren kamu yönetiminin değişim ve dönüşümü gelişirken, kamu görevlerinin performansı ve davranış ilkeleri önem kazanmıştır. Günümüzde demokrasi ile birlikte kamu yönetimi bir kalkınma faktörü olarak görülmektedir. Bu nedenle, halkın refahı için çalışan bir kamu yönetimi olmalıdır. Hatta siyasi rejimin değişmesine rağmen kamu yönetiminin devamlılığı ilkesi, egemen misyonlarının gerçekleşmesi için bir güçtür. Dolaysıyla adalet, eşitlik, dürüstlük, tarafsızlık, sorumluluk gibi ilkeler kamu hizmetinin sunulmasında uyulması gereken temel ilkelerdir. Bu çalışmanın katkı sağlamayı hedeflediği asıl amacı, genel olarak etik kavramının gerek dünyadaki değişimi ve yönetimini gerekse Gine Cumhuriyeti'ndeki yeri ve etkinliğini değerlendirmektir. Başka bir deyişle, Gine'nin kamu yönetiminde etik davranış ilkelerini açıklamanın yanı sıra, nasıl yönetildiğini de ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Public Administration has an inevitable place in the delivery of public services of a state, due to its mission to implement public policies and public services. Hence, Public Administration should be thought of as a large market with goods as“services”to be offered to customers (citizens). If the goods are clean and of good quality, the customer will be happy and satisfied. Also, if the customer (citizen) places an order in a short time, the merchant (manager) must deliver the order (service) on time. Therefore, the efficiency and productivity of the merchant relative to the big market (public administration) is important. Speed, efficiency, performance, etc. A Public Administration aiming at the development and satisfaction of citizens should have basic principles within the framework of competition with the private sector. However, it is known that Public Administration is a part of the discipline of Political Science. Traditional Public and New Public Administration differ from each other. Ethical management, on the other hand, was born with the New Public Administration in its modern sense. While the change and transformation of Public Administration has been developing since the 1980s, the performance of public duties and the principles of behavior have gained importance. Today, together with democracy, Public Administration is seen as a development factor. Therefore, there must be a Public Administration that works for the welfare of the people. Despite the change of the political regime, the principle of continuity of Public Administration is a force for the realization of its sovereign missions. Therefore, principles such as justice, equality, honesty, impartiality and responsibility are the basic principles to be followed in the provision of public service. This study aimed to contribute, and to evaluate the change and management of the concept of ethics in general, as well as its place and effectiveness in the Republic of Guinea. In other words, it is to reveal how Guinea is governed as well as explain the principles of ethical behavior in Public Administration.