The effects of occupational stereotypes of engineers on managerial self-efficacy
Mühendislere yönelik mesleki kalıp yargıların yönetsel özyeterliliklerine etkisi
- Tez No: 801652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu nitel araştırma mühendislere yönelik mesleki kalıpyargıların yönetsel öz yeterliliklerine etkisini incelemektedir. Çalışmanın amacı niteliksel yöntemler kullanarak öz yeterlilik bağlamında mühendislerin mesleki kalıpyargılardan nasıl etkilendiklerini incelemektir. Bu araştırma kapsamında mühendislik geçmişine sahip 11 katılımcı ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Tüm mülakatlar araştırmacının kişisel telefonu kullanılarak kaydedilmiş, deşifre edilmiş ve Nitel İçerik Analizi metodu kullanılarak MAXQDA 20 programı ile analiz edilmiştir. Nitel İçerik Analizi sonucunda beş ana tema ortaya çıkmıştır, bu ana temalar:“Mühendislerin Algısı”,“Mühendislere Yönelik Kalıpyargılar”,“Mesleki Kalıpyargıların Etkisi”,“Yönetsel Öz Yeterlilik”ve“Mühendislik Geçmişine Sahip Yöneticiler”başlıkları altında toplanmıştır. Bulgular, kalıpyargılar ve öz yeterliliğe yönelik literatürle paralel olarak ortaya çıkmıştır. Sonuçlar, katılımcıların çoğunluğunun mühendislere yönelik mesleki kalıpyargılar üzerinde hemfikir olduğunu (kişilerarası ve sosyal becerilerin eksikliği, yüksek mantıksal düşünme, sıkıcı ve teknik iş) ve ayrıca mühendislik geçmişine sahip yöneticilerin kendisine bağlı çalışanlarla zayıf ilişkileri olduğunu, iletişimin becerilerinin zayıf olduğunu ve mantık odaklı düşünme stiline sahip olduğunu belirttiler. Sonuçlar ayrıca; kalıpyargıların bazı genel etkisi olduğunu ve katılımcıların kendi gelişimini kolaylaştırdığını, kalıpyargı karşıtı davranışlar içine girdiklerini, geri çekilme davranışında bulunduklarını, kalıpyargıları içselleştirdiğini ve yetersizlik hissettiklerini göstermiştir. Kalıpyargıların mühendislerin yönetsel özyeterlilik üzerindeki etkileri vurgulandığında ise katılımcılar, yönetsel bir rol için çabalarını artırdıklarını, ancak kalıpyargıların özgüvenlerini düşürdüğünü, kalıpyargı karşıtı davranışlar sergilediklerini, performanslarını düşürdüklerini ve yönetim rollerinden koptuklarını belirtmişlerdir. Katılımcılar genel olarak yönetsel bir rol için kendilerini yeterli hissettiklerini bildirmiş olsalar da, yönetsel öz yeterliliklerinde moderator bazı faktörler katılımcılar tarafından belirtilmiştir. Örneğin, katılımcıların çoğunluğu kendilerine güvendiklerini ve bunun da mesleki basmakalıplardan etkilenmemelerine yol açtığını bildirdi. Diğer moderatör faktör ise çalıştıkları organizasyonlar olmakla birlikte; mühendisler eğer çalıştığı organizasyonların kendilerine destek olacağını ve gerekli eğitimleri sağlayacaklarını bilmeleri halinde kalıpyargılardan çok etkilenmediklerini bildirmiştir. Mülakat yapılan mühendisler iletişim, iş delegasyonu, başkalarına hayır deme ve kendini reklamını yapma konularında yetersiz hissettiklerini, ancak yönetim rolleri kendilerine bağlı çalışanlar açısından kendilerini yeterli hissettiklerini belirttiler. Ayrıca mühendisler, rol model alabilecekleri yöneticileri gözlemlediklerinde ve yönetsel becerilerin eğitimle geliştirilebileceğini düşündüklerinde yöneticilik rolleri için yeterliliğin arttığını belirttiler.
Özet (Çeviri)
This study is a qualitative study that explores the effects of engineers' occupational stereotypes on their managerial self-efficacy. This qualitative study's main purpose is to understand how engineers' managerial self-efficacy is affected by occupational stereotypes. Eleven participants who have engineering backgrounds were interviewed with semi-structured questions for this study. All the interviews were recorded with a voice recorder of the researcher's phone, transcribed, and the data were analyzed using the Qualitative Content Analysis technique via MAXQDA 20. Five main themes derived from the qualitative content analysis, these central themes are:“Engineers Perception”,“Stereotypes Towards Engineers”,“Effects of Occupational Stereotypes”,“Managerial Self-Efficacy”, and“Managers with Engineering Backgrounds”. The results that have been found were parallel with the literature of stereotypes and efficacy. Results show that most participants agreed on engineers' occupational stereotypes (lack of interpersonal and social skills, high logical thinking, tedious and technical job). Participants also reported that managers with engineering backgrounds have poor relationships with subordinates, poor communication skills, and analysts. The results also showed that stereotypes have some overall effects, which participants reported that facilitation of self-development, engaging in counter-stereotypical behavior, disengaging, internalizing, and feeling of inadequacy. When the effects of stereotypes on managerial self-efficacy are highlighted, participants reported increasing their effort for a managerial role. However, the stereotypes decrease their self-esteem, engage in counter-stereotypical behaviors, decrease performance, and disengage from a managerial role. Even though participants reported that they feel competent for a managerial role, there are moderating factors in their managerial self-efficacy. For example, most participants reported that they rely on themselves, which eventually leads them not to be affected by the stereotypes. The other moderating factor is that the organization they are working at; in other words, if an engineer gets enough support and training from their organization, they will not be affected. Interviewed engineers mentioned that they feel incompetent in their communication, job delegation, saying“no”to others, and self-promotion skills; however, they feel competent in subordinate relationships for managerial roles. Engineers feel better in managerial role self-efficacy when observing managers whom they can take as role models. Additionally, they think that training can improve managerial skills.