Kültürel miras destinasyonlarında marka değerinin yerel halkın yaşam memnuniyeti ve şehir tatmini üzerine etkisi: Safranbolu örneği
The effect of brand value on local people's life satisfaction and city satisfaction in cultural heritage destinations: The case of Safranbolu
- Tez No: 801658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK MURAT KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZ Kültürel miras, bir ülke ve insanlarının başarılarını, inançlarını ve geleneklerini ifade eden geçmişi geleceğe bağlayan bir köprüdür. Kültürel miras önemli bir unsur olarak marka şehir için oldukça önemli bir getiri sağlamaktadır. Şehrin avantajı yönünde olan kültürel mirasa yönelik tüm olumlu tutumların geliştirilmesi, marka şehrin ülkedeki ekonomik gelirden büyük ölçüde pay sağlamasına sebep olacaktır. Markalaşan şehirler ekonomik bakımdan canlanmakta, artan yaşam kalitesi ile istihdam fırsatları da çoğalmaktadır. Bir destinasyona ait markalar o şehrin ne kadar güçlü ve zengin olduğunun kanıtıdır. Öncelikli olan şehrin bu markaları nasıl yaratabildiğidir. Şehir marka yaratma projesi bu anlamda belirlenen hedef doğrultusunda vizyon geliştirme düşüncesidir. Markalaşmış şehirler bölgenin yerel halkını ekonomik açıdan kalkındıracağı gibi, yaratılan marka imgelerini korumak amaçlı yapılacak tüm çalışmalar da şehrin ve halkın yaşam koşullarını koruması manasına da gelmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; Kültürel Miras Destinasyonu Safranbolu'nun marka değerinin, yerel halkın yaşam memnuniyeti ve şehirden tatmini üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada nicel veri toplama yöntemlerinden biri olan anket tekniği tercih edilmiştir. Anketler yerel halktan 400 kişiye uygulanmıştır. Şehir Marka Değeri ölçeğinde; kişilere yaşadıkları şehrin imajı, kalitesi, başkalarına tavsiye edecek kadar sevip sevmedikleri yaşadıkları yerle nasıl gururlandıkları ve satın almadaki tercihleri gibi çeşitli sorular sorulmaktadır. Bütün ifadelerin cevapları yaşam memnuniyetinin derecesini ortaya çıkarmak olarak tasarlanmıştır. Yaşam Memnuniyeti ölçeğinde ise yaşam memnuniyeti, ideal yaşantıya sahip olup olmadığı, yaşam koşulları, kişilerin istediklerini alıp alamadıkları, yeniden dünyaya gelse kişilerin yaşam şartlarını değiştirip değişmeyeceği gibi ifadeler ölçülmektedir. Kullanılan son ölçek olan Şehir Sakinleri Tatmin Ölçeğidir. Bu ölçekte de şehrin doğasıyla, çeşitliliği ve etkinlikleriyle, maliyet ve iş fırsatlarıyla yerel halkta nasıl bir etki bıraktığı ölçülmektedir. Ayrıca ankette demografik özelliklere yönelik sorulara yer verilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda; yerel halkın gözünden şehirlerine olan sadakatine, kültürel mirasa yönelik tutumlarına, prestijine, bilinirliğine ve ekonomik değerine dikkat çekilmiş ve şehrin marka değerinin halkın şehirden tatminine ve yaşam memnuniyetlerine olumlu yönde etki ettiği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage is a bridge connecting the past to the future, expressing the achievements, beliefs and traditions of a country and its people. As cultural heritage is an important element, the brand provides a very important return for the city. The development of all positive attitudes towards the cultural heritage, which is in the direction of the city's advantage, will cause the brand city to provide a large share of the economic income in the country. Branded cities are reviving economically, increasing the quality of life and employment opportunities. Brands belonging to a destination are proof of how strong and rich that city is. The priority is how the city can create these brands. The city brand creation project is the idea of developing a vision in line with the target determined in this sense. Branded cities will develop the local people of the region economically, and all efforts to protect the created brand images also mean protecting the living conditions of the city and the people. The aim of this thesis study; Cultural Heritage Destination Safranbolu's brand value is to reveal the effect of local people's life satisfaction and satisfaction with the city.. Questionnaire technique, which is one of the quantitative data collection methods, was preferred in the study. The questionnaires were administered to 400 local people. On the scale of City Brand Value; People are asked various questions such as the image and quality of the city they live in, whether they like it enough to recommend it to others, how they are proud of the place they live in, and their preferences in purchasing. The answers to all statements are designed to reveal the degree of life satisfaction. In the Life Satisfaction scale, expressions such as life satisfaction, whether they have an ideal life, living conditions, whether people can get what they want, whether people will change their living conditions if they are born again are measured. The last scale used is the Resident Satisfaction Scale. At this scale, it is measured how the city has an impact on the local people with its nature, diversity and activities, costs and job opportunities. In addition, questions about demographic characteristics were included in the survey. As a result of the study, In the eyes of the local people, attention was drawn to their loyalty to their city, attitudes towards cultural heritage, prestige, awareness and economic value, and it was found that the brand value of the city had a positive effect on the satisfaction of the people from the city and their life satisfaction.