Anı ve hatıralarda çocukluğun izini sürmek: Çocuk ve çocukluk (1875-1975)
Tracing childhood in memories: Children and childhood (1875-1975)
- Tez No: 801657
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Belli bir yaşam devrini, biyolojik evreyi veya yaş grubunu ifade eden çocukluk, yalnızca gelişimsel bir olgu değil aynı zamanda sosyal bir tarihe sahip olan çok boyutlu bir kavramı ifade etmektedir. Bu gerçeklikten hareketle çocukluk çalışmaları; çocukluk deneyimlerini tarihsel ve çağdaş boyutta, disiplinler arası bir perspektifle ele alır ve çocukluğun toplumsal boyutuna yönelik açıklamalarda bulunur. Çocukluğun tarihsel boyutunun araştırılması ve açıklanması, tarihte çocuklar kendi yaşantıları ve deneyimlerine yönelik yeterince eser bırakamadığı için zor görünmektedir. Bu hususta; bireylerin kişisel tarihlerini kaleme aldıkları anı ve hatıratlar, çocukluğun tarihsel boyutunu araştırmanın bir yolu olarak düşünülmektedir. Bu çalışmada; çocukluğu 1875-1975 yılları arasında geçmiş kişilerin kaleme aldıkları anı ve hatıratlardaki çocukluk yaşantıları incelenmiş ve bu yaşantılar mevcut çocukluk teorileri ekseninde değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında toplumda siyasi, sosyal ve kültürel alanda öne çıkmış yazarlar tarafından kaleme alınmış elli bir anı ve hatırat metni, bir nitel araştırma deseni olan doküman analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu kapsamda; yazarların perspektifinden anı ve hatıratlar, çocuklukta aile yaşantıları, çocuğun eğitimi, toplumun parçası olarak çocuk, çocuk yaşamında yetişkinler, gündelik yaşantılar, çocuk oyunları, sanat, eğlence ve okuma faaliyetleri, çocukluğun coğrafyası ve gelenekler ve çocuk olmak üzere on ana başlık elde edilmiştir. Çalışma sonucunda ise çocukluk yaşantılarının; son dönem Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin modernleşme serüveni ile paralel bir ilişki içerisinde olduğu, devletin bu bağlamda ideolojik misyon taşıyan bir çocukluk anlayışı geliştirdiği, bu ideolojik misyonu ise eğitim başta olmak üzere çeşitli aygıtlar üzerinden topluma kanalize etmek üzere çabaladığı görülmüştür. Anı ve hatıratlar, literatürde de söz konusu olan bu çabaların çocuk yaşantılarına yansıma biçimlerini ortaya çıkarmayı desteklemiştir. Metinlerde yer alan toplumsal ilişkilerden yola çıkılarak toplumda çocuğun nasıl konumlandırıldığına dair çıkarımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Childhood, which expresses a certain period of life, a biological stage or an age group, is not only a developmental phenomenon but also a multidimensional concept that has a social history. From this point of view, childhood studies; examine childhood experiences from a historical and contemporary perspective, taking an interdisciplinary approach and explains the social dimension of childhood. Researching and explaining the historical dimension of childhood may seem difficult, as children in history were not able to leave enough evidence of their own experiences. In this respect, personal memoirs wrritten by individuals are considered as a way to research the historical dimension of childhood. In this study, the childhood experiences in the memories of people whose childhood was between 1875-1975 were examined and these experiences were evaluated in the axis of current childhood theories. 51 memoirs written by prominent authors in political, social and cultural fields are examined using document analysis method, which is a qualitative research design. Obtained topics in this context are as follows: Memories from perspective of the authors, family life in childhood, the education of the child, the child as a part of the society, adults in the child's life and child's daily life, kids games, arts, entertainment and reading activities, geography of childhood, traditions and children. The study found that childhood experiences have a parallel relationship with the modernization process of the late Ottoman Empire and the Republic of Turkey, and that the state developed an ideological conception of childhood in this context, trying to channel this ideological mission to society through various devices, especially education. Memoirs support revealing the ways in which these efforts, also discussed in literature, reflect on childhood experiences. This study infers how children were positioned in society by analyzing the social relationship present in the texts.