Şükûfe Nihal Başar'ın hikâye, roman ve gazete yazılarında eğitim meseleleri
Educational issues in stories, novels and newspaper articles of Şükûfe Nihal Başar
- Tez No: 801702
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIRBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada Şükûfe Nihal'in hikâye, roman ve gazete yazılarında yer alan eğitim meseleleri ele alınmıştır. Şükûfe Nihal, Türk edebiyatının önemli yazarlarından biridir. Yazarlığının yanında Darülfünun mezunu ilk kadın öğrenci ve liselerde görev alan ilk kadın öğretmen olması onun eğitim hakkındaki görüşlerini önemli kılmaktadır. Şükûfe Nihal'le ilgili alan yazında pek çok çalışma bulunmaktadır. Hazırlanan çalışmalarda yazarın eğitim konusunu işlediğinden bahsedilse de eğitimi ele alışı, eğitimle ilgili konulara eserlerinde ne ölçüde yer verdiğinden bahsedilmemiştir. Çalışmanın birinci bölümünde problem durumu, araştırmanın önemi ve amacı, varsayımlar, sınırlılıklar belirtilmiş; konuyla ilgili tanımlara kısaca yer verilmiştir. İkinci bölümde öncelikle edebiyat ve eğitim ilişkisinden bahsedilmiştir. Daha sonra Şükûfe Nihal'in hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise Şükûfe Nihal'in hikâye, roman ve gazete yazılarından elde edilen bulgular eğitim anlayışı, ailede eğitim, kadın eğitimi, edebiyatın eğitime katkısı, sanat ve eğitim, öğretmen, öğrenci, eğitim kurumları ve yabancı dil eğitimi olmak üzere dokuz başlık altında incelenmiştir. Beşinci bölümde, elde edilen bulgularla ilgili sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Çalışmamızda yazarın eserlerinde eğitim konusuyla ilgili meseleleri, Cumhuriyet'in getirdiği modernleşme ile bağlantılı olarak ele aldığı görülmüştür. Özellikle kız çocuklarının ve kadınların eğitimine önem veren yazar, Batılı bir eğitim anlayışını benimsemekle birlikte gelenekçi bir yaklaşımın gerekliliğini de dile getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, educational issues in Şükûfe Nihal's stories, novels and newspaper articles are discussed. Şükûfe Nihal is one of the important writers of Turkish literature. In addition to being a writer, she was the first female student to graduate from Darülfünun and the first female teacher to work in high schools, which makes her views on education important. There are many studies on Şükûfe Nihal in the literature. Although it is mentioned in these studies that the author deals with the subject of education, her approach to education and the extent to which she includes issues related to education in her works are not mentioned. In the first part of the study, the problem situation, the importance and purpose of the research, assumptions, limitations are stated; definitions related to the subject are briefly given. In the second part, the relationship between literature and education is first mentioned. Then, information about the life, literary personality and works of Şükûfe Nihal is given. In the fourth part of the study, the findings obtained from Şükûfe Nihal's stories, novels and newspaper articles are analyzed under nine headings: understanding of education, education in the family, women's education, contribution of literature to education, art and education, teachers, students, educational institutions and foreign language education. In the fifth section, conclusions and recommendations are given. In our study, it has been observed that the author deals with the issues related to education in his works in connection with the modernization brought by the Republic. The author, who especially emphasizes the education of girls and women, adopts a Western understanding of education, but also expresses the necessity of a traditionalist approach.