Ankara merkez ilkokul öğretmenlerinin öğretim planları hakkındaki görüşleri
  1. Tez No: 7749
  2. Yazar: HALİT AZİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRÜVVET BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Bu araştırma Ankara merkez ilkokullarında gö revli öğretmenlerin' öğretim planlarının hazırlanması ve uygulanmasıyla ilgili görüşlerini? öğretim planla rının gereğine inanmaları, planlar konusundaki yeter lilikleri, okul müdürü ve ilköğretim müfettişlerinin planlar konusundaki rehberliklerinin yeterliliği, ay rıca meslek kıdemi, mezun olunan okul ve cinsiyete gö re bu konuda farklılıklar olup olmadığını ortaya çıkır- mak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma verileri bu amaçları gerçekleştire cek olan bir anket ile toplanmıştır. Ayrıca derecelen dirme ölçeği ile örneklemi oluşturan öğretmenlerin ha zırlamış oldukları öğretim planları ile ilgili yeterlik düzeyleri saptanmıştır. Araştırmanın evrenini 1987-1988 öğretim yılında Ankara merkez ilkokullarında görev ya pan ilkokul öğretmenleri oluşturmuş olup, örneklem ola rak Demetevler İlkokulu, Şentepe İlkokulu ve Şuküfe Nihal İlkokulu öğretmenlerinin oluşturduğu 120 öğret meni kapsamı içine almıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket for mu iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde kişisel bilgilerin yer aldığı anketin ikinci bölümünde öğret menlerin öğretim planları hakkındaki tutumlarını sap- iii6- öğretmenlerin cinsiyetlerine göre, öğretim planlarının hazırlanması ve uygulanması ile ilgili gö rüşlere katılmaları arasında.05 anlamlılık düzeyinde bazı farklar bulunmuş, ancak öğretim planlarının ge reğine inanmaları ile ilgili görüşlere katılmaları ara sında anlamlı bir fark bulunamamıştır. İtamaya yönelik önermeler yer almıştır. Anketler elde değerlendirilmiş ve toplanan veriler yüzde, aritmetik ortalama, ortalamaların ortalaması ve ortalamalar ara sı bağımsız“t”testi olarak bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulguları şöyle sı ralayabiliriz : 1- İlkokulda görev yapan öğretmenlerin, öğre tim planlarının gereğine inanmaları düşük düzeyde yeter siz bulunmuştur. 2- öğretmenlerin, öğretim planları ile ilgili yeterlilik düzeyleri düşük bulunmuş ve bu konudaki eğitimlerinin eksikliği öğretmenler tarafından da ka bul edilmiştir. 3- öğretim planlarının hazırlanması ve uygu lanması konusunda okul müdürü ve ilköğretim müfettiş lerinin yaptıkları rehberlik yetersiz bulunmuştur. 4- öğretmenlerin meslek kıdemlerine göre; öğ retim planlarının hazırlanması ve. uygulanması konusuy la ilgili olarak belirtilen görüşlere katılmaları ara sında.05 anlamlılık düzeyinde farklılıklar bulunmuş tur. 5- öğretmenlerin mezun oldukları okullara gö re, öğretim planlarının hazırlanması ve uygulanması ile ilgili olarak belirtilen görüşlere katılmaları arasında.05 anlamlılık düzeyinde farklar bulunmuş tur. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is prepared in order to indicate the opinions of the primary school teachers in Ankara about preparing the teaching plans, their believes in necessity of them» their sufficiency and the sufficiency of guiding of the school directors and the supervisors in the plans and also whether there are differences in these plans because of the career seniority, graduated school and sex or not. Data of research is collected by a questionnaire which will carry out these aims. Besides the sufficiency level with related to the teaching plans which are pre pared by the teachers is obtained by the rating table. The research is made Ankara Central Primary School Teachers in the 1987-1988 teaching period and it con tains 120 teachers who are the members of Demetevler, Şentepe and Şukuf e Nihal Primary Schools. The questionnaire used to collect data consists of two parts. In the first part there is personal information and second part consists of the suggestions which will establish the behaviours of the teachers about the teaching plans. The questionnaire are evaluated personally and the collected data are found as percen tage, arithmetical average, average of the averages and xntepentent“t”test between averages. vi%;. We can list the findings of the research as follows. 1- The primary school teachers who believe the necessity of the teaching plans are found at a low level. 2- The sufficiency of the teochers about the teaching plans are found to be low and deficiency of the education about these are accepted by the teachers. 3- It's found that the guidings of the school tirectors and supervisors at preparing and application öf the teaching plans are insufficient. 4- There are some differences at a level of.05 îoeaningfulness among accepting the ideas inticated with the preparing and application of teaching plans accorting to the career seniorities. 5- There are some differences at a level of.05 meaningfulness among accepting the ideas inticated with the preparing and application of teaching plans according to the graduated schools. 6- There are some differences at alevel of.05 Meaningfulness among accepting the ideas inticated with the preparing and application of teaching plans according to the sex, but it's found that there's no * meaningful difference between the idea of believing the necessity of the teaching plans. vii