Sekizinci sınıf öğrencilerinin üstbilişsel fen öğrenme yönelimleri ve fenle ilişkili motivasyonları
Eighth grade students metacognitive science learning tendences and science-related motivations
  1. Tez No: 801704
  2. Yazar: ESRA HARSİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED SAİT GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan bu araştırmada, sekizinci sınıf öğrencilerinin bilime yönelik üstbilişsel fen bilimleri öğrenme yönelimlerinin ve öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik motivasyonlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada mevcut durumun belirlenmesi ve analiz edilmesine yönelik nicel bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın deseni olarak nedensel karşılaştırma deseni kullanılmıştır. Aynı zamanda betimsel ve çıkarımsal istatistikler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın hedef evreni Kütahya ilinde merkez ilçedeki MEB'e bağlı ortaokullarda okuyan tüm sekizinci sınıflar oluşturmuştur. Ulaşılabilir evren ise Kütahya ili Merkezinde MEB'e bağlı ortaokullarda okuyan tüm sekizinci sınıflardır. Örneklem Kütahya merkezde öğrenim gören beş farklı okuldaki 469 kişilik sekizinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Yapılan çalışmada, iki ölçek kullanılmıştır: SEMLI-S (Metacognition Efficacy and Learning Processes) ve sekizinci sınıf öğrencilerinin fen öğrenme yönelimlerinde motivasyon tutumlarını ölçmek için kullanılan Fen Bilimleri Motivasyon ölçeğidir. Araştırmada kullanılan ilk ölçek olan; 5'li likert tipli, dört alt boyuttan oluşan SEMLI-S, başka bir araştırmada Türkçe'ye çevrilmiş; bu araştırmada ise ortaöğrenim düzeyinde öğrencilerden oluşan bir örneklemde değerlendirilmiştir. İkinci ölçek olan; 5'li likert tipli, beş alt boyuttan oluşan Fen Bilimleri Motivasyon Ölçeği başka bir alanda kullanılmış, fen bilimlerine uyarlanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Bu iki ölçekten elde edilen veriler ile ölçeklerdeki her bir boyut için korelasyon analizi, değişkenlere ilişkin bağımsız örneklem t-testi, tanımlayıcı istatistik ve açımlayıcı faktör analizleri uygulanmıştır. Bu araştırmada ise ölçme araçlarının geçerlik ve güvenirlik çalışmaları ortaöğretim düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda kullanılan iki ölçeğin güvenilir ve geçerli olduğu belirlenmiştir. Fen Bilimleri Motivasyonu ile Fen Öğrenme Yönelimleri arasındaki ilişkiye ışık tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the metacognitive science learning learning of 8th grade students and their motivation towards science lesson. In the research, a good research was conducted to measure and analyze the current situation. The target population of the research consisted of all classes in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the central district of Kütahya. The accessible universe is the breaths of all classes studying in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Kütahya. The sample consists of 469 light grade students from 5 different schools in the center of Kütahya. Structured, two scales are used: SEMLI-S (Metacognition Efficacy and Learning Processes) and Science Motivation Accounting, which is used to use motivational attitudes of 8th grade students in their science learning learning. The first scale used in the research; SEMLI-S, which is 5 point likert type, composed of 4 sub-objects, another table has been translated into Turkish; this study, on the other hand, was evaluated in an impression consisting of secondary education dimensions of children. The second scale; The Science Motivation Scale, which is a 5-point Likert type and consists of 5 sub-dimensions, can be used in another field, it has been adapted to science. SPSS 25.0 program was used in the analysis of the data. With the ratio obtained from these two scales, scale analysis, independent sampling t-test for variables, general statistics and exploratory factor analyzes were applied for each dimension in the scales. In this study, the validity and reliability studies of the tools were evaluated at the secondary education level. As a result of the research, it was determined that the two criteria used were reliable and valid. The conversation between Science Motivation and Science Learning Orientations will be illuminated.