Perinatal dönemde ruhsal hastalığı olan kadınlara yönelik stigma (Damgalama) ölçeği geliştirilmesi, geçerlik ve güvenilirlik çalışması
Developing and testing the validity and reliability of the stigma scale for women with psychiatric disorders in the perinatal period
  1. Tez No: 801705
  2. Yazar: ESRA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Perinatal dönemde psikiyatrik hastalığı olan kadınlara yönelik damgalama ölçeğinin geliştirilmesi, geçerlik ve güvenilirliğinin test edilmesidir. YÖNTEM: Metodolojik türde olan araştırma, 01.06.2022-01.12.2022 tarihlerinde Sakarya EAH'de farklı kliniklere başvuran hastalar, hasta yakınları ve hastane personeli üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında 200 kişi (kadın n=134, erkek n=66) katıldı. Verilerin toplamasında“Sosyodemografik veri formu”,“Perinatal Ruhsal Hastalık Damgalama Ölçeği (PRHDÖ)”,“Sosyal mesafe ölçeği (SMÖ)”ve“Ruhsal hastalığa yönelik inançlar ölçeği (RHİÖ)”kullanıldı. Veriler SPSS 22 ve AMOS 26 programı kullanılarak incelendi. PRHDÖ'nün geçerlik ve güvenirlik analizi; Cronbach alfa kat sayısı, madde toplam puan korelasyonu, faktör analizi, test-tekrar test yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. BULGULAR: Ölçek maddelerinin Kapsam Geçerlik İndeksi 0,80-1 arasında bulunmuştur. Ölçeğin iç tutarlılık analizinde; genel ölçeğin Cronbach alfa katsayısı 0,94,“Önyargı ve Ayrımcılık”alt boyutunun 0,93,“Etiketleme”alt boyutunun ise 0,88 olduğu bulunmuştur. Madde-toplam puan korelasyonlarının 0,410 ile 0,799 arasında değişiklik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: Developing and testing the validity and reliability of the stigma scale for women with psychiatric disorders in the perinatal period. MATERIALS AND METHODS: The research, which is of a methodological type, was carried out on patients, their relatives and hospital staff who applied to different clinics in Sakarya EAH between 01.05.2022 and 01.11.2022. 200 people (female n=134, male n=66) between the ages of 18-65 participated in the study.“Sociodemographic data form”,“Perinatal Mental Illness Stigma Scale (PMISS)”,“Social distance scale”and“Beliefs towards mental illness scale”were used to collect data. Data were analyzed using SPSS 22 and AMOS 26 program. Validity and reliability analysis of PRHRÖ; Cronbach's alpha coefficient was measured using item-total score correlation, factor analysis, and test-retest method. RESULTS: The Content Validity Index of the scale items was found to be between 0.80-1. In the internal consistency analysis of the scale; Cronbach's alpha coefficient of the general scale was 0.94,“Discrimination and Prejudice”sub-dimension was 0.93, and“Labelıng”sub-dimension was 0.88. It was determined that item-total score correlations varied between 0.410 and 0.799.