Political disclosure of gadamer hermeneutics by comparison with painting genres
Resim akımları karşılaştırmasında gadamer hermenötiğinin siyasal açılımı
- Tez No: 801714
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tezimde, sanat ve hakikat arasındaki ilişkiyi, Gadamer hermenötiği ile incelemeyi hedefledim. Bunu özgün bir biçimde yapabilmek için de farklı tarihsel çağlardan iki resim akımını inceledim: 17. Yüzyıl Hollanda Vanitas natürmort resmi ve erken 20. Yüzyılda Kazimir Maleviç'in Suprematizm akımı. Her iki hareketin de doğduğu tarihsel şartlar ve toplumsal değişimleri öne çıkararak, sanatçının, alımlayanların ve toplumun bu değişimlerle karşılaşmaları olan toplumsal ve bireysel tecrübelerinin eserlerin taşıdığı hakikatte var olmalarına dikkat çektim. Bunun sonucu olarak da Gadamer'deki tarihsel hakikati, bireyin siyasal inşası olan dünya olarak yeniden kavramsallaştırdım. Ayrıca, felsefede hermenötik ihtiyacını ortaya çıkaran koşulları açığa çıkarabilmek için felsefenin modern tarihindeki ana çelişkileri de vurguladım. Tarihsel bağlamda sanat ve hakikat arasındaki ilişkiyi inceleyebilmek için Gadamer hermenötiğindeki Sensus Communis ve Erlebnis kavramlarından yararlandım. Örnek olarak aldığım akımların doğduğu tarihsel şartları ve bağlamları açıklayabilmek için toplum ve sanat tarihçilerinden faydalandım. Dahası, Heidegger gibi Hegelci gelenekten gelen veya Hermenötik çalışmış olan saygıdeğer filozoflara da başvurdum. Heidegger'in el-altında-kullanıma-hazır-olan, el-altında-hazır-varolan gibi bazı kavramlarından da incelediğim resimlerin Hermenötik okumasında yararlandım.
Özet (Çeviri)
In my thesis, I intend to inspect on the relationship between art and truth in Gadamer hermeneutics. To do that in an original manner, I inspected two painting genres from different historical eras: 17th-century Dutch Vanitas still life painting and Kazimir Malevich's Suprematism movement in the early 20th century. By highlighting the historical conditions and social changes these two movements were born, I brought focus to the truth works of these genres bear as a result of the social and individual experiences of the artists, the viewers, and the society encountering these changes. Hence, I reconceptualize the historical truth in Gadamer as the politically constructed world of the individual. Also, I emphasized the main conflicts on the modern history of philosophy in order to embody the conditions that required the use of hermeneutics in philosophy. I utilized the Sensus Communis and Erlebnis concepts in Gadamerian hermeneutics in order to assess the relationship between truth and art in a historical context. I benefited from social historians and art historians explaining the historical conditions and contexts of the genres I used as examples. Moreover, I referred to the respected names from hermeneutical studies and philosophers of the Hegelian school such as Heidegger in my thesis. Some of the concepts of Heidegger such as ready-at hand and presence-at-hand were beneficial in hermeneutical reading of the paintings I subjected.