Fırında kalıpla cam şekillendirme tekniğinde kullanılan farklı renkteki ticari camlarda sıcaklık etkisiyle oluşan renk değişikliğinin araştırılması
Exploring color changes arising from temperature effects in different colored commercial glasses used in kiln-formed glass shaping technique
  1. Tez No: 801713
  2. Yazar: AYŞENUR SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ GÜNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kalıpla cam şekillendirme tekniği, geçmişten bugüne cam sanatı tarihinde tercih edilen uygulama yöntemlerinden biri olmuştur. Tarih boyunca bu teknik gerek sanatsal gerek endüstriyel uygulamalar için gelişen cam üretim süreçleri ile gelişerek değişimler kaydetmiştir. Günümüzde ise cam üretiminde aynı teknikler kullanılmaktadır. Üretim açısından benzer nitelikte fakat daha hızlı, daha profesyonel ve daha büyük miktarlarda üretim sağlanmaktadır. Bununla birlikte uygulama ortamları, gerekli hammaddeler, kullanılan malzemeler ve bilimsel birikim geliştirilmiştir. Cam üretim sürecinde etki anlamında en belirleyici özelliklerden biri de o teknikte kullanılan camların rengidir. Bu sayede renklerin neşe, hüzün, mutluluk gibi psikolojik etkileri, bazı cam sanatçıları için istenen izlenimi verebilmek adına oldukça önemli bir faktör haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında fırında kalıpla cam şekillendirme tekniğinde kullanılan renkler ile ilgili araştırmalar yapılmıştır ve sanatçıların renklerle olan ilişkileri fark edilmiştir. Fırın ısıl işlem süreci ile de renk ve ton değiştiren camlar tespit edilmiştir. Cama uygulanan ısıl işlem sonucunda sıcaklık ve süreye bağlı olarak kontrollü bir şekilde farklı etkiler elde edilebildiği gösterilmiştir. Bu çalışma ile cam sanatçıları ve camı endüstriyel bir malzeme olarak kullanan kişiler için kalıp oluşturma tekniğinde istenen cam renginin elde edilmesinde yardımcı bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Kiln-formed glass shaping technique has been one of the preferred methods in the history of glass art. Throughout history, this technique has evolved and changed with the development of glass production processes, both for artistic and industrial applications. Nowadays, similar techniques are used in glass production, allowing for faster, more professional, and larger-scale production. Furthermore, application environments, raw materials, materials used, and scientific knowledge have been developed. One of the most determining factors in the effect of glass production process is the color of the glass used in that technique. As a result, the psychological effects of colors, such as joy, sadness, and happiness, have become an important factor for some glass artists to create the desired impression. In this thesis, research has been conducted on the colors used in kiln-formed glass shaping technique, and the relationship between artists and colors has been identified. It has been observed that the color and tone of glass change during the heat treatment process in the kiln. It has been shown that different effects can be achieved in a controlled manner depending on the temperature and time applied during the heat treatment of glass. This study is expected to be a helpful resource for glass artists and those who use glass as an industrial material to obtain the desired color of glass in mold-making technique.