Tannik asit-florür kombinasyonunun sağlam ve opak mine üzerine etkilerinin in vitro koşullarda araştırılması
In vitro evaluation of the effects of tannic acid+fluoride combination on sound and artifical caries lesion bearing enamel
- Tez No: 80172
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE ARAS
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
140 ÖZET Tannik asit - florin* kombinasyonunun sağlam ve opak mine üzerine etkilerinin in vitro koşullarda araştırılması. Bu çalışmada; İn vitro koşullarda sağlam ve opak minede %l-5 tannik asit + %2 NaF kombinasyonu ve APFnin; 1- Minenin F alınımı üzerine etkilerinin belirlenmesi; 2- Minenin asit direnci üzerine etkilerinin değerlendirilmesi; 3- Yapay çürük oluşumu üzerine etkilerinin araştırılması; 4- Minenin yüzey özellikleri üzerine etkilerinin, karşılaştırmalı olarak araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızın %l-5 tannik asit + %2 NaF kombinasyonu ve APFnin sağlam ve opak minede, mine F alınımı üzerine etkilerinin araştırıldığı bölümünde; Sağlam yirmi yaş dişlerinden hazırlanan 80 adet mine örneği kullanılmıştır. Mine örneklerinden 40 tanesi 2 hafta demineralize edici solüsyonda bekletilmiş ve opak mine lezyonu oluşumu sağlanmıştır. Daha sonra bütün örneklere 4 haftalık pH siklusu süresince deney materyalleri 4 kez 5 dakika uygulanmış ve minenin F alınımı değerlendirilmiştir. F analizi için arka arkaya 3 mine tabakası çözülerek standart derinliklerde (10 \l m, 20 fi m, 30 \i m) F tayini yapılmıştır. Gruplar arasında mine F alınımı açısından farkın istatistiksel olarak karşüaştınlmasmda Varyans Analizi (ANOVA) ve Duncan Testi kuUanılmışür. Çalışmamızın sonucunda, APFnin hem sağlam hem de opak minede önemli F birikimine neden olduğu gözlenmiştir. APF uygulanan gruptaki F değerleri Tl, T5 ve K grubunda oldukça yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
142 SUMMARY in Vitro Evaluation of the Effects of Tannic Acid + Fluoride Combination on Sound and Artificial Caries Lesion Bearing Enamel. The aim of this study was to determine in in vitro condition; The effects of 1-5% tannic acid + 2% NaF combination and APF on; 1- The F uptake by sound and artificial caries lesion bearing enamel, 2- The acid resistance of sound and and artificial caries lesion bearing enamel, 3- The artificial caries lesion formation in sound enamel, 4- The surface morfology of sound and artificial caries lesion bearing enamel. In the first section of this study, in order to investigate the effects of 1-5% tannic acid + 2% NaF and APF on F uptake by sound and artificial caries lesion bearing enamel, 80 enamel samples prepared from third molar teeth were used. Forty enamel samples were demineralized for two weeks to prepare artificial caries lesion. After being demineralized, all of the samples were treated with Tl, T5 and APF 4 times for 5 minutes during pH-cycling of 4 weeks and enamel F uptake was determined. Three enamel layers were dissolved consecutively for F analysis and F was determined at standart depths. (10 fl m, 20 /2 m, 30 /im) Statistical differences among groups in terms of F uptake were compared by using ANOVA and Duncan test. It was found that APF resulted in significant F deposition on both sound and artificial caries lesion bearing enamel.