Öğretmen adaylarının geogebra kullanarak oluşturdukları etkinliklerdeki matematiksel derinlik seviyeleri ve teknolojik eylemlerin incelenmesi
Investigation of the mathematical depth levels and technological actions in the activities created by prospective teachers using geogebra
  1. Tez No: 801737
  2. Yazar: İSMAİL BATUHAN TURUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının geometri konuları ile ilgili hazırladıkları GeoGebra etkinliklerinin matematiksel derinlik seviyeleri ve teknolojik eylemlerini ve bunlar arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Karma desene sahip olan bu çalışmaya 50 ilköğretim matematik öğretmen adayı katılmıştır. Çalışmada öğretmen adaylarının ürettikleri GeoGebra etkinlikleri Trocki ve Hollebrands'ın (2018) dinamik geometri etkinliklerinin kalitesini belirlemek üzere geliştirdikleri teorik çerçeveye göre matematiksel derinlik ve teknolojik eylemler bakımından incelenmiştir. Verilerin analizinde hem tanılayıcı hem de ilişkisel istatistiki yöntemler kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, öğretmen adaylarının hazırladığı ders planlarındaki dinamik geometri içerikli etkinliklerin çok büyük bir kısmında yönergelerin öğrencilerden düşük matematiksel çaba sergilemeyi talep ettiğini göstermiştir. Diğer bir deyişle, bu etkinliklerin matematiksel derinlik seviyeleri düşük bulunmuştur. Ayrıca öğretmen adaylarının etkinliklerindeki teknolojik eylemler incelendiğinde, sıklıkla yazılımın sürükleme, ölçme ve çizim eylemlerine yer verdikleri görülmüştür. Geliştirilen etkinliklerinin matematiksel derinlik seviyeleri ve teknolojik eylem türleri arasındaki ilişkiler ile ilgili ilişkisel istatistiki sonuçlar, yüksek matematiksel derinlik seviyesindeki etkinliklerindeki teknolojik eylem sayısının düşük matematiksel derinlik seviyesindeki etkinliklerindeki teknolojik eylem sayısından fazla olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mathematical depth levels and technological actions of prospective mathematics teachers' GeoGebra activities related to geometry topics and the relationships between these features. Fifty middle school mathematics prospective teachers participated in this study. In this mixed design study, prospective teachers' GeoGebra activities were examined in terms of mathematical depth and technological actions according to the theoretical framework developed by Trocki and Hollebrands (2018) in order to determine the quality of dynamic geometry activities. Both diagnostic and inferential statistical methods were used in the analysis of the data. The results showed that in most of the dynamic geometry activities in the lesson plans prepared by the prospective teachers, the instructions demanded low cognitive effort from the students. In other words, the mathematical depth levels of these activities were found to be low. In addition, when the technological actions in prospective teachers activities were examined, it was seen that the GeoGebra often included the actions of dragging, measuring and drawing. Inferential statistical results regarding the relationships between mathematical depth levels and technological action types of the developed activities revealed that the number of technological actions in the activities at the high mathematical depth level was higher than the number of technological actions in the activities at the low mathematical depth level.