Monel 400 alaşımının kriyojenik koşullar altında işlenebilirliğinin araştırılması
Investigation of the machinability of monel 400 alloy under cryogenic conditions
- Tez No: 801743
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Monel 400 alaşımının kuru ve kriyojenik koşullarda delik delme performansı araştırılmıştır. Kriyojenik kesme şartlarında yapılan deneylerde -196 °C derece sıvı azot kullanılmıştır. Deneylerde iki farklı fener mili hızı (2500 ve 5000 dev/dk) ve beş farklı ilerleme hızı (100, 200, 300, 400 ve 500 mm/dk) kullanılmıştır. Deneyler anında itme kuvveti ve tork, deneylerden sonra ise talaş oluşumu, delik çıkış çapak oluşumu, takım aşınması, yüzey pürüzlülüğü ve korozyon davranışı incelenmiştir. Kriyojenik koşullarda yapılan testlerde kuru kesmeye nazaran daha yüksek itme kuvveti ve tork oluşmuştur. İlerleme hızının artması ile daha kısa talaşlar oluşmuştur. Kuru kesme şartlarında kriyojenik kesmeye göre biraz daha fazla çapak oluşumu gözlenmiştir. Kesici takımlarda ciddi bir aşınma ve kesici takıma yapışma gözlenmemiştir. Delik yüzeylerinde makro boyutta hasarlar oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the drilling performance of Monel 400 alloy was investigated in dry and cryogenic conditions. In the experiments conducted under cryogenic cutting conditions, liquid nitrogen at -196 °C was used. Two different spindle speeds (2500 and 5000 rpm) and five different feed rates (100, 200, 300, 400 and 500 mm/min) were used in the experiments. The thrust force and torque during the tests and chip formation, burr formation, tool wear, surface roughness and corrosion behavior after the tests were investigated. Higher thrust force and torque were produced in the tests performed under cryogenic conditions compared to dry cutting. Shorter chips were formed with increasing feed rate. Slightly more burr formation was observed in dry cutting conditions compared to cryogenic cutting. No serious wear on the cutting tools and no adhesion to the cutting tool was observed. Macro-scale damage was observed on the hole surfaces.