68GA-dotatate pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografi görüntüleme yapılan gastroenteropankreatik nöroendokrin tümörlü hastalarda prognozu belirlemede kullanılan somatostatin reseptör eksprese eden tümör hacmini ölçmek için en uygun eşik değerinin belirlenmesi
Defining the optimal threshold value for measuring somatostatin receptor expressing tumor volume to predict prognosis in patients with gastroenteropancreatic neuroendocrine tumors undergoing 68GSA-dotatate positron emission tomography/computed tomography imaging
- Tez No: 801759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: 68Ga-DOTATATE PET/BT'de ölçülen somatostatin reseptör eksprese eden tümör hacmi (SRETH) ve total lezyon somatostatin reseptör ekspresyonu (TLSRE) gibi prognostik değere sahip volümetrik parametrelerin hesaplanmasında kullanılan farklı segmentasyon yöntemlerini karşılaştırmayı ve prognozu tahmin etmede en uygun segmentasyon yöntemini bulmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 68Ga-DOTATATE PET/BT görüntüleme yapılan GEPNET tanılı 34 hastanın görüntüleri PET VCAR yazılımı ve LIFEx yazılımı kullanılarak yeniden analiz edildi. SRETH ve TLSRE değerlerini hesaplamak için dört farklı eşik tabanlı yöntem kullanıldı. Bir hastanın tüm lezyonlarının SRETH'si tüm vücut-SRETH'si (TV-SRETH) olarak ve hastanın tüm lezyonlarının TLSRE'si tüm vücut-TLSRE'si (TV-TLSRE) olarak toplandı. Bulgular: Uyarlanabilir eşik değer kullanılarak hesaplanan TV-SRETHuyar hariç tüm segmentasyon yöntemleri ile hesaplanan TV-SRETH'ler progresyonsuz sağkalım ile istatiksel olarak anlamlı ilişkili bulundu. TV-SRETH%45 (C-indeksi: 0,704, GA: 0,622-0,786, P=0,007) ve TV-SRETH%60 (C-indeksi=0,704, GA=0,622-0,786, P=0,007), istatiksel olarak anlamlı en yüksek prognostik değere sahip parametreler olarak bulundu. TV-TLSRE parametreleri arasında en yüksek prognostik öneme sahip değerler ise TV-TLSRE%35, TV-TLSRE%40, TV-TLSRE%50 olarak bulundu (C-indeksi=0,689, GA=0,604-0,774, P=0,008). Sonuç: Sabit göreceli eşik değer yönteminin, GEPNET hastalarında prognostik tahmin için tedavi öncesi 68Ga-DOTATATE PET/BT'de SRETH'yi belirlemede en etkili ve en kolay uygulanabilir yöntem olduğu görüldü. SUV değerinin %45 ve %60'ını eşik değer alarak hesaplanan TV-SRETH%45 (11,8 cm3 eşik değeri) ve TV-SRETH%60 (6,3 cm3 eşik değeri) GEPNET hastalarında prognozun güçlü bir öngörücüsü olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare different segmentation methods used to calculate prognostically valuable volumetric parameters such as somatostatin receptor-expressing tumor volume (SRETV) and total lesion somatostatin receptor expression (TLSRE) measured by 68Ga-DOTATATE PET/CT and to find the optimal segmentation method to predict prognosis. Material and Methods: Images of 34 patients diagnosed with GEPNET who underwent 68Ga-DOTATATE PET/CT imaging were re-analyzed using PET VCAR software and LIFEx software. Four different threshold-based methods were used to calculate SRETV and TLSRE values. SRETV of all lesions of a patient was summarized as whole-body-SRETV (WB-SRETV) and TLSRE of all lesions of a patient was summarized as whole-body-TLSRE (WB-TLSRE). Results: WB-SRETVs calculated with all segmentation methods were statistically significantly associated with progression-free survival except WB-SRETVadaptive which was calculated using adaptive threshold. WB-SRETV45% (C-index: 0.704, CI: 0.622-0.786, P=0.007) and WB-SRETV60% (C-index=0.704, CI=0.622-0.786, P=0.007) were found to have statistically significant highest prognostic value. Among WB-TLSRE parameters, WB-TLSRE35%, WB-TLSRE40%, WB-TLSRE50% had the highest prognostic value (C-index=0.689, CI=0.604-0.774, P=0.008). Conclusion: The fixed relative threshold method was found to be the most effective and easily applicable method to mesaure SRETV on pretreatment 68Ga-DOTATATE PET/CT to predict prognosis in GEPNET patients. WB-SRETV45% (11.8 cm3 threshold) and WB-SRETH60% (6.3 cm3 threshold), calculated by using 45% and 60% of the SUV value as threshold, were found to be a strong predictor of prognosis in GEPNET patients.