U15 erkek güreşçilerde tabata antrenmanının çeşitli motorik özellikler ve güreş performansına üzerine etkisi
U15 effect of tabata training on various motoric properties and wrestling performance in male wrestlers
  1. Tez No: 801760
  2. Yazar: ABDULSELAM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZTÜRK AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı, U15 erkek güreşçilerde tabata antrenmanın çeşitli motorik özellikler ve güreş performansına üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 30 müsabık erkek güreşçi katılmıştır. Güreşçiler deney ve kontrol grubu (15 sporcu deney 15 sporcu kontrol) olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Tüm katılımcılara öntest-sontest olarak, antropometrik ölçümler, pençe kuvveti testi, çift bacak yatay sıçrama testi, flamingo testi, mekik çekme testi, sağlık topu fırlatma testi, şınav testi, çeviklik T testi uygulanmıştır. Güreş performansını ölçek için geçerli bulunan özel judo uygunluk testi uygulanmıştır. 8 hafta boyunca deney grubuna haftada 3 gün tabata antrenmanı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki sporculara güreş antrenmanları yaptırıldı. Araştırma kapsamında elde edilen verileri değerlendirmek için SPSS 26.0 paket programından faydalanılmıştır. Dağılımın normal olması nedeniyle grup içi ön-son test değerleri karşılaştırmalarında“Paired Samples T-Test”, gruplar arası ön ve son test değerlerinin karşılaştırmasında ise Independent Samples T-Testi kullanıldı. Sonuçlar .05 düzeyinde yorumlandı. Araştırma sonuçlarındaki değerlendirmelere göre deney grubunda yer alan katılımcıların güreş performans testi, flamingo denge testi, çift bacak öne sıçrama testi, sağ el kavrama testi, şınav testi ve çeviklik T testi değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunurken; vücut ağırlığı, mekik çekme testi, sağlık topu fırlatma testi ve sol el kavrama testi değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of tabata training on various motoric characteristics and wrestling performance in U15 male wrestlers. 30 male wrestlers participated in the study. The wrestlers were divided into two as experimental and control groups (15 athletes experiment and 15 athletes control). Anthropometric measurements, claw strength test, double leg forward jump test, flamingo test, sit-up pull test, medicine ball throwing test, push-up test and T test were applied to all participants as pretest-posttest. A special judo suitability test, which was valid for the scale of wrestling performance, was applied. Tabata training was applied to the experimental group 3 days a week for 8 weeks. The athletes in the control group were given wrestling training. SPSS 26.0 package program was used to evaluate the data obtained within the scope of the research. Due to the normal distribution, the“Paired Samples T-Test”was used to compare the pre-post test values within the group, and the Independent Samples T-Test was used to compare the pre- and post-Dec test values between the groups. Results.it was interpreted at the 05 level. Research results according to the assessment, participants in the experimental group wrestling performance test, flamingo Balance Test, double-Test in the front of the leg, leap, right hand grip Test, Test, Test, agility t-test values, a statistically significant difference was found in body weight, sit-ups Test, Test, Test and launch left hand grip medicine ball, there was a statistically significant difference in the values.