Radyasyonun nematodirus sp. yumurtalarının canlılığına ve enfektivitesine etkisi
Effect of radiation on the viability and infectivity of nematodirus sp. eggs
  1. Tez No: 80179
  2. Yazar: HARUN ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
34 ÖZET Radyasyonun Nematodirus sp. Yumurtalarının Canlılığına ve Enfektivitesine Etkisi Bu çalışma, Nematodirus sp. yumurtalarına ve larva çıkışına değişik radyasyon dozlarının etkilerim ve ışınlanmış larvaların Ankara keçilerindeki gelişimini incelemek için yapılmıştır. Işınlama çalışmaları Lalahan Hayvan Sağlığı Nükleer Araştırma Enstitüsünde bulunan ve gama ışınlan yayan Cesium-137 kaynağı kullanılarak yapılmıştır. Nematodirus sp. yumurtaları 1-300 Gy dozları arasında ışınlanmış ve bir grup yumurta da ışınlanmadan kontrol olarak tutulmuştur. Yumurtalardaki gelişim incelendiğinde, ışınlanmış yumurtalardan çıkan enfektif dönem larva sayılarının düşük radyasyon doz grupları (1, S, 10, 20 Gy) ile kontrol grubu arasında benzerlik gösterdiği, doz artışına bağlı olarak 30 Gy'den sonra belirgin şekilde azaldığı ve yumurtadan larva çıkışının 225 Gy'den sonra durduğu saptanmıştır. Ayrıca, radyasyon doz artışına bağlı olarak blastomer gelişimi ve bölünmelerde dejenerasyonların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY Effect of Radiation on the Viability and Infertility of Nematodirus sp. eggs. In this study, effect of different levels of gamma irradiation on the hatching ability of Nematodirus sp. eggs and infectivity of irradiated larvae in Ângora goats were investigated. Irradiation procedures were carried out by a Cesium-137 source at Lalahan Nuclear Research Institute of Animal Health. Nematodirus sp. eggs were exposed to radiation doses ranging from 1 to 300 Gy and a group of eggs were left as controls in each treatment It was found that there was not significant differences with respect to hatching ability between the control and irradiated groups of eggs in low doses such as 1, 5, 10 and 20 Gy when larval developments in eggs were examined. The results showed that there is an inverse relationship between the gamma irradiation dose used and the hatching ability of eggs after the dose of 30 Gy. The more the radiation dose level, the lesser the hatching was observed and there was no hatching of eggs after the dose of 225 Gy. Moreover, degenerative changes in the developments and multiplications of blastomers relating to the increases of radiation doses were observed.