Radyasyonun oluşturduğu serbest radikallerin ortadan kaldırılmasında melatonin'in koruyucu etkisi
- Tez No: 111864
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmada 17 aylık radarda radyasyonla indüklenen oksidatif hasarda melatoninin koruyucu etkisi araştırıldı. Bu amaçla radyasyon (n=10), radyasyon +melatonin (n=10) ve kontrol grubu (n=10) oluşturuldu. Raflara 15 günlük bir periyot içerisinde eşit aralıklarla toplam 4 seansta 5 Gray (Gy ) gama ışını uygulandı. Radyasyon + melatonin grubundaki raflara ışınlamadan bir saat önce 20 mg/kg melatonin verildi. Raflar 15 günlük periyot sonunda dekapite edildi ve kan örnekleri alındı. Bu örneklerde; plazma malondialdehit (MDA) düzeyleri, eritrosit süperoksit dismutaz (SOD), katalaz ve NADH-Methemoglobin redüktaz (NADH-MR) aktivitesi ölçüldü. Antioksidan olarak melatoninin bu parametreler üzerine etkisi incelendi. Radyasyon grubunda plazma MDA düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yükseldi (p < 0.001). Radyasyon + melatonin grubunda plazma MDA düzeyleri radyasyon grubuna göre anlamlı olarak azaldı (p < 0.01). Eritrosit SOD ve katalaz aktiviteleri radyasyon grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak azaldı (p0.05). Bu sonuçlar; radyasyonda oksidatif hasarın oluştuğunu, bu oksidatif hasarın azaltılmasında melatonin verilmesinin etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the protective effect of melatonin on radiation-induced oxidative amage in 17 months old rats was investigated. Thirty rats were divided into three groups, s radiation (n=10), radiation plus melatonin (n=10) and control (n=10) groups. Within 5 days, with equal intervals in total 4 sessions of 5 Gray (Gy) gamma rays were applied 3 the rats in radiation and radiation plus melatonin groups. 20 mg/kg melatonin was İven to the rats in radiation plus melatonin group one hour before the gamma radiation. Tie rats were decapitated at the end of 15 days period, and blood samples were taken. In these samples, levels of plasma malondialdehyde (MDA), activities of rythrocyte superoxide dismutase (SOD), catalase and NADH-Methemoglobine eductase (NADH-MR) were measured. The effect of melatonin, as an antioxidant, on hese parameters was investigated. The levels of plasma MDA in the radiation group were increased significantly than hose in the control group (p0.05). These results demonstrate that oxidative damage can be occurred, and the nelatonin can be effective to reduce this damage.