Determination of private investment in Turkey (application of blejer and Khan model)
- Tez No: 8018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
-ÖZET Bilineceği üzere, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik yaşantılarında alınan yatırım kararlarının çok büyük önemi vardır. Bu doğrultuda, hükümet politikalarındaki değişmelerden özel yatırımların nasıl etkileneceği problemi de karşımıza çıkabilmektedir. Eğer özel yatırımlardaki herhangi bir artışın diğer veriler sabitken, özel sektör üretimi üzerinde belirli bir pozitif etki yapacağını varsaysak bile çalışmakta olan ülkelerde özel yatırımların nasıl belirlendiği saptamak gereklidir. Bu çerçevede gelişmekte olan ülkelerin yapısal özelliklerinden kaynaklanan unsurları da gözardı edemeyiz, etmemiz gereklidir. Bu çalışma, Türkiye de özel sektör yatırımlarını belirlemede etkili değişkenleri incelemeye çalışmaktadır. Çalışmanın en ç.ok üzerinde durduğu noktalardan biri ise özel sektör yatırımlarının kamu sektörü yatırımları ile ilişkisi etkileşimidir.
Özet (Çeviri)
- VI - EST' "B ACT Investment decisions; play an important role in the economic life of developing countries» In this respects the way in which the private investments shall be affected from changing econoffiic policies of governments bscoaes a aajor problera to be dealt with- Even if it is accepted that any increase in pri vate investments: have a positive effect on private sector production (output)*, the conditions by which the private investments determined and how it is deterained should still be established-, Within this fraaeworkr the structural charac teristics of developing countries and affecting economic factors related to their characteristics cannot be neglected. In this study P the ecoacaic variables affecting the determina tion of private sector investments in Turkey are sKamined while the sain emphasis is given on the interrelationship between private sector and public sector investments,