10-12 yaş öğrencilere uygulanan 8 haftalık eğitsel oyunların motorik özellikler üzerine etkisi
The effect of 8-week educational games applied to 10-12 years old students on motoric features
- Tez No: 801856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tezin amacı 10-12 yaş arası öğrencilere uygulanan 8 haftalık eğitsel oyunlar çalışmalarının motorik özellikler üzerine etkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Çalışmaya Mardin Midyat'ta bulunan Barıştepe Ortaokulu'nda 2022-2023 yılında öğrenim gören 25 kişi deney grubu 25 kişi kontrol grubu olmak üzere toplamda 50 öğrenci katılım göstermiştir. Deney grubuna 8 hafta, haftada 3 gün olmak üzere eğitsel oyun oynatılmıştır, kontrol grubunun ise herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmaması sağlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada öğrencilere boy uzunluğu, kilo, kulaç uzunluğu, otur eriş, dikey sıçrama, sağlık topu atma, 20 m sürat, sağ ve sol el kavrama, reaksiyon testi ölçümleri yapılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Çalışmada grup içi ve gruplar arası ön test ve son test değerleri karşılaştırılmıştır. İstatiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Boy uzunluğu(ön test-son test), kilo(ön test-son test), kulaç uzunluğu(ön test-son test), otur eriş(ön test-son test), dikey sıçrama(ön test), sağlık topu fırlatma(ön test), 20 m sürat(ön test), refleks adet(ön test), refleks ortalama süre(ön test-son test), yeşili bul adet(ön test), yeşili bul ortalama süre(ön test-son test), dikkatli ol adet(ön test),dikkatli ol ortalama süre(ön test) parametrelerinde gruplar arası karşılaştırmada anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the effects of 8-week educational games applied tostudents aged 10-12 on motoric characteristics.A total of 50 students participated in thestudy, 25 of whom were in the experimental group and 25 in the control group, studying atBarıştepeSecondarySchoolinMardinMidyatin2022-2023.Educationalgameswereplayedfor 8 weeks, 3 days a week for the experimental group, while it was tried to ensure that thecontrolgroupdidnotparticipateinanyphysicalactivity.Inthestudy,students'height,weight,stroke length, sit and reach, vertical jump, medicine ball throwing, 20 m speed, right and lefthand grip, reaction test measurements were made.SPSS 25.0 program was used in theanalysisofthedatacollectedwithinthescopeoftheresearch.Inthestudy,pre-testand post-testvalueswerecomparedwithinandbetweengroups.Thestatisticalsignificancelevelwas determined as p0.05).Height(pretest-posttest),weight(pretest-posttest),strokelength(pretest-posttest),sitandliedown(pretest-posttest),verticaljump(pretest),throwingmedicineball(pretest-posttest)test),20msprint(pretest),numberofreflexes(pretest),reflexmeantime(pretest-posttest),findingthegreennumber(pretest),timetofindthegreenmean(pretest-posttest), Be careful number (pretest), be careful with the mean time (pretest)parameters did not show a significant difference when compared between groups(p>0.05).Vertical jump (post test), throwing medicine ball (post test), 20 m sprint (post test),rightandlefthandgrip(pretest-posttest),reflexnumber(posttest),findgreennumber(posttest) , be careful number (post test), be careful mean time (post test) parameters, astatistically significant difference was found in the comparison between groups (p