Eleştirel düşüncenin ontoloji ve epistemolojiye etkisi
The effect of critical thinking on ontology and epistemology
- Tez No: 801895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezde, öncelikle eleştirinin temelini oluşturan şüphe üzerinden yola çıkılmış, eleştirel bakışın şüphe ve diyalektik bakımdan nasıl ilerlediği gözler önüne serilmiştir. Şüphe, eleştiri ve diyalektiği yöntem olarak kullanan düşünce akımları ve düşünürler incelenmiş, şüphenin diyalektik bağlamda bir metod olarak nasıl ortaya konduğu Descartes bağlamında ortaya konmuştur. Şüpheyi bir yöntem olarak kullanan Descartes'ın Epistemolojik olarak varlığa yaklaşımı eleştirel olarak değerlendirilmiş, varlığa Epistemolojik mi yoksa Ontolojik olarak yaklaşılmalı? sorusu üzerinden varlığa Ontolojik açıdan yönelmek gerektiği düşüncesine taraf olunmuştur. Bu konuda yapılan tartışmalar Descartes ve Heidegger çerçevesinde ele alınmış, T. Mengüşoğlu'nun bütünsel yaklaşımının da bizi daha gerçekçi bir varlık anlayışına götüreceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first of all, starting from the doubt that forms the basis of criticism, it is revealed how the critical view progresses in terms of doubt and dialectic. The currents of thought and thinkers who use doubt, criticism and dialectics as methods are examined, and how doubt is revealed as a method in the dialectical context is revealed in the context of Descartes. Descartes' epistemological approach to existence, which uses doubt as a method, has been critically evaluated, should it be approached epistemologically or ontologically? It has been a party to the idea that it is necessary to turn to the existence from an ontological point of view over the question. Discussions on this subject were handled within the framework of Descartes and Heidegger, and it was seen that T. Mengüşoğlu's holistic approach would lead us to a more realistic understanding of being.