Sanatsal yaratma sürecinde yalnızlık kavramının otoetnografik yöntemle incelenmesi
Investigation of the concept of lonely in the process of artistic creation with the autoetnographic method
- Tez No: 801904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmacının deneyimlerini ve kültürel dinamikleri mercek altına alan otoetnografi yöntemi araştırmacı ve bulunduğu toplum özelinde edindiği problemi sanatsal ifadesiyle değerlendirebilmesine olanak sağlamaktadır. Öznel deneyim ve kültürel olanın incelendiği bu yaklaşım; esnek, sorgulayıcı, keşfedici ve sanatsal faaliyetlerle ilerlenen bir araştırma süreci oluşturmaktadır. Araştırmada incelenen yalnızlık kavramının otoetnografik yöntemle ele alınması ve araştırmacının sanatsal üretimlerine olan etkisinin incelenmesi araştırma problemi olarak kabul edilmektedir. Araştırmanın amacı otoetnografi ve yalnızlık kavramının sanat pratikleri bağlamında alanyazın incelemesiyle ortaya çıkan sonuçların ve araştırmacının kişisel kayıtları, sanatsal üretimleri ve deneyimlerini otoetnografik yöntemle değerlendirmektir. Kullanılan yöntemin ülkemizde tanınırlığının artmasını sağlamak, sanatsal uygulamalar üzerindeki olumlu etkilerinin örnek üzerinden gösterilmesi ve yöntemin kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağlamaktır. Bu amaçlar doğrultusunda otoetnografik yöntemin ülkemizde gerçekleştirilecek olan araştırmalarda uygulamasının önemi ortaya çıkmaktadır. Otoetnografik yöntemin sağladığı özdüşünümsel yaklaşımla birlikte araştırmacı yalnızlık kavramının öznel ve kültürel boyuttaki değerleri ve sanatsal üretime olan etkileri üzerine yoğunlaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda yalnızlık kavramının araştırmacı ve sanatına olan etkileri incelendiğinde, otoetnografik yöntemin araştırmacının ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkileri ve sanatında olan gelişimleri dikkat çekmektedir. Otoetnografik yöntem sanatçı, araştırmacı ve eğitimcilere kendilerinden yola çıkarak toplumu sorgulamalarını sağlarken farklı olanı görebilme, yaratıcı çözümler ortaya koyabilme ve problem çözme yeteneklerini geliştirebilmelerini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The autoethnography method, which examines the experiences and cultural dynamics of the researcher, allows the researcher to evaluate the problem he has acquired in terms of the society he / she is in with his artistic expression. This approach, in which subjective experience and cultural are examined; flexible, inquisitive, exploratory and artistic activities constitute a progressive research process. The autoethnographic method of addressing the concept of loneliness examined in the research and examining its effect on the artistic productions of the researcher is accepted as a research problem. The aim of the study is to evaluate the results of the literature examination of the concept of autoethnography and loneliness in the context of art practices and the personal records, artistic productions and experiences of the researcher by autoethnographic method. To increase the recognition of the method used in our country, to show the positive effects on artistic practices with examples and to contribute to the widespread use of the method. In line with these purposes, the importance of the application of the autoethnographic method in the researches to be carried out in our country is emerging. Along with the self-reflective approach provided by the autoethnographic method, the researcher focused on the subjective and cultural values of the concept of loneliness and its effects on artistic production. As a result of the research, when the effects of the concept of loneliness on the researcher and his art are examined, the positive effects of the autoethnographic method on the mental health of the researcher and the developments in his art attract attention. The autoethnographic method enables artists, researchers and educators to question society based on themselves, while enabling them to see what is different, to put forward creative solutions and to develop their problem-solving abilities.