Osmopriming uygulamasinin tef (eragrostis tef (zucc.) trotter) tohumlarinin düşük sıcaklik şartlarındaki çimlenme parametreleri üzerine etki̇lerinin belirlenmesi
Determınatıon the effects of osmoprımıng on germınatıon parameters of tef (eragrostis tef (zucc.) trotter) seeds under low temperature condıtıons
- Tez No: 801911
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, osmopriming uygulamaları ile bazı bitki hormonlarının düşük sıcaklık şartlarındaki tef (Erograstis tef) tohumlarının çimlenme parametreleri üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Tohumlar farklı konsantrasyonlardaki KNO3, gliserol, KH2PO4, PEG ve NaNO3 çözeltilerinde 1, 2 ya da 3 gün süreyle prime edilmişler ve devamında 10 ± 0,5 °C 'de aydınlık (280 µM m-2s-1) ya da karanlık şartlarda çimlendirme denemesine alınmıştır. Faktöriyel olarak tasarlanarak tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülen çimlendirme denemesinde çimlenme oranı (%), çimlenme hızı ve çimlenme homojenitesi parametreleri belirlenmiştir. Priming uygulanmayan tef tohumları aynı zamanda farklı konsantrasyonlardaki KAR2, GA3, melatonin ve 24-epibrassinolid varlığında yukarıda belirtilen deneme deseni ve/fakat karanlık şartlarda çimlendirme denemesine alınmıştır. Veriler SAS paket programı kullanılarak varyans analizine tabi tutulmuş, ortalamalar arasındaki farklar en küçük önemli fark (LSD) kullanılarak %5 önem seviyesinde test edilmiştir. Çalışma sonuçları osmopriming uygulamalarının düşük sıcaklık stresinin çimlenme parametreleri üzerindeki etkisinin kullanılacak priming çözeltisi, priming süresi ve ışık varlığına bağlı olarak büyük oranda değiştiğini göstermiştir. Çalışma sonuçları aynı zamanda kullanılan hormonların karanlık ve düşük sıcaklık şartlarındaki çimlenme parametreleri üzerine olan etkilerinin kullanılan hormon ve konsantrasyonuna bağlı olarak pozitif ya da negatif yönde etki edebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the effects of osmopriming and some plant hormones on germination parameters of tef (Erograstis tef) seeds under low temperature conditions. Seeds were primed with various concentrations of KNO3, glycerol, KH2PO4, PEG or NaNO3 for 1, 2, or 3 days and were subsequently germinated at 10 ± 0.5 °C under light (280 µM m-2s-1) or dark conditions. Parameters including germination percentage, speed and homogeneity of germination were determined in a completely randomized block design with 4 replications after the treatments were adjusted as factorial. Unprimed seeds treated with various concentrations of KAR2, GA3, melatonin or 24-epibrassinolide were also tested under same germination conditions given above under no light conditions. The data were subjected to variance analysis using the SAS package program. The differences between means were tested using the least significant difference (LSD) at a significance level of 5%. The results revealed that effects of osmopriming on germination parameters of seeds at low temperature stress conditions various based on priming solution, priming duration and the presence of light. The results also showed that the hormones used in the study might have negative or positive effects based on given hormone and its concentration on germination parameters under low temperature and dark germination conditions.