Katolik ailelerde dinî gelenekler (Polonya örneği)
Religious traditions in the Catholic family (Poland example)
  1. Tez No: 801937
  2. Yazar: HALİL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Gelenekler; bireyleri bir araya getiren, toplumsal mirası oluşturan değerlerdir. Toplumu meydana getiren en küçük birliktelik olan aileler, geleneğin sonraki nesillere aktarıldığı yapılardandır. Her dinde olduğu gibi Hıristiyanlıkta da ailelerin sürdürdüğü birtakım dinî gelenekler vardır. Ancak Hıristiyanlığın her bir grubunun gelenek anlayışı tümüyle aynı değildir. Dolayısıyla bu çalışmada Katolik Hıristiyanlığındaki aile geleneklerine ve onun toplumsal yansımalarına değinilmiştir. Geleneklerin dinî derinliklerinin tam olarak anlaşılabilmesi için öncelikle Katolik inançları hakkında temel bilgiler verilmiştir. Akabinde Katolik aile gelenekleri litürjik yıl, sakramentler ve inançlar kapsamında ele alınmıştır. Litürjik yıl doğrultusunda Advent, Noel, Epifani, Lent ve Paskalya dönemlerine değinilmiştir. Tespit edilen geleneklerin günümüzdeki durumunu ve kapsamını incelemek için Katolikliğin en çok yaşandığı ülkelerden biri olan Polonya evreni ve Varşova örneklemi seçilerek anket çalışması yapılmıştır. Türkiye'de bu alanda yapılan çalışmalarda Katolik inançlarından, bayramlarından ve birtakım dinî geleneklerinden bahsedilmiş olsa da Katolik hayatına odaklanan ve aile geleneklerini esas alan kapsamlı bir çalışmanın olmaması bu çalışmayı özgün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditions; are the values that bring individuals together and constitute the social heritage. Families, which are the smallest union that makes up the society, are the structures in which the tradition is transferred to the next generations. As in every religion, there are some religious traditions that families continue in Christianity. However, the understanding of tradition, of each group of Christianity is not exactly the same. Therefore, in this study, family traditions in Catholic Christianity and its social reflections are mentioned. In order to fully understand the religious depths of the traditions, first of all, basic information about Catholic beliefs is given. Subsequently, the Catholic family traditions were discussed within the scope of the liturgical year, sacraments and beliefs. Advent, Christmas, Epiphany, Lent and Easter periods are mentioned in line with the liturgical year. In order to examine the current situation and scope of the detected traditions, a survey study was conducted by selecting the Polish universe and Warsaw sample, which is one of the countries where Catholicism is experiencing the most. Although Catholic beliefs, holidays and some religious traditions have been mentioned in the studies conducted in this field in Turkey, the absence of a comprehensive study focusing on Catholic life and based on family traditions makes this study unique.