Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrencilerinin İngilizce kelime öğrenme stratejilerinin incelenmesi
A study on English vocabulary learning strategies of Çankiri Karatekin University students
- Tez No: 801942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DOĞRUÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmanın amacı Çankırı Karatekin Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerinin sahip olduğu değişkenlerin İngilizce kelime öğrenme stratejilerine etkilerini araştırmaktır. Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrencileri ile yapılan kelime öğrenme stratejileri araştırması nicel araştırma yöntemleri içermektedir. Çalışma 2022-2023 yılı eğitim dönemi için, Çankırı Karatekin Üniversitesi birinci sınıf bölümlerinde eğitim gören 4104 öğrencinin 623'ünden ölçek ile toplanan verilerle İngilizce kelime öğrenme stratejileri kullanımları ile ilgili araştırmayı içermektedir. Çankırı Karatekin Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerinin sahip olduğu değişkenlerin İngilizce kelime öğrenme stratejilerine etkileri nelerdir sorusuna cevap verilmiştir. Öğrencilerin cinsiyet, anne ve baba eğitim durumu, mezun oldukları lisenin türü ve lisenin bulunduğu bölge değişkenleri ele alınmıştır. Öğrencilerin İngilizce dil edinimlerinde kullandıkları kelime öğrenme stratejilerini belirlemek üzere“Kelime Öğrenme Stratejileri Kullanma Ölçeği”kullanılmıştır. Veri sonuçları ele alındığında;“Not Alma Stratejileri”ve“Tekrar Stratejileri”alt boyutları cinsiyet değişkenine göre anlamlı fark göstermektedir. Buna göre kadın katılımcılar erkek katılımcılara göre not alma ve tekrar stratejilerini daha fazla kullanmaktadır. Annesi lisansüstü eğitimi alan öğrencilerin ise yürütücü biliş ve örgütleme stratejilerini daha çok kullandığı sonucuna varılmaktadır. Öğrencilerin baba eğitim durumu ile ölçek toplamı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Mezun olunan okul türü değişkenine göre katılımcıların ortalama puanları incelendiğinde ise fen lisesi mezunu öğrencilerin diğer lise türlerinden mezun olan öğrencilere göre tekrar stratejilerini daha çok kullandığı sonucuna varılmıştır. Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan bir liseden mezun olan öğrencilerin ortalama puanının diğer bölgelerde bulunan bir liseden mezun olan öğrencilerden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research with Çankırı Karatekin University students includes quantitative research methods. The study includes a survey of 623 out of 4104 students who is studying at Çankırı Karatekin University for the academic year 2022-2023. The question has been answered so that the variables of Çankırı Karatekin University first-year student's usage of English vocabulary learning strategies. The students' variables of gender, their mother's and father's levels of education, the type of the high school they are graduated and the region where the high school is were discussed.“Vocabulary Learning Strategies Usage Scale”was used to determine the vocabulary learning strategies of the students in English language learning. It shows that the sub-dimensions of“Note-Taking Strategies”and“Repetition Strategies”differ according to the gender variable. Accordingly, female participants use note-taking and repetition strategies more than male participants. It is concluded that the students whose mothers have a graduate education use metacognitive and organization strategies more. There is no statistically significant difference between the students' father's education level and the scale total levels. When the average scores of the participants were examined according to the variable of the type of school graduated, it was concluded that the students who graduated from science high school used repetition strategies more than the students who graduated from other high school types. It was concluded that the average score of the students who graduated from a high school located in the Southeastern Anatolia region was higher than the students who graduated from a high school located in other regions.