Gevişen hayvanların iç parazitlerinde anthelmentik olarak kullanılan Moxidectin'in kan parametreleri ve karaciğer enzimleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 80201
  2. Yazar: ABUZER ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. YILMAZ İMREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, piyasaya yeni sürülen Moxidectin etken maddeli“Cydectin”R anthelmentik ilacının, Türkiye koşullarında koyunlara uygulanmasından sonra, koyunların kan örneklerinde glutamat - okzalasetat transaminaz (GOT-AST), glutamat - piruvat transaminaz (GPT-ALT), laktat dehidrojenaz (LDH), alkalen fosfataz (ALP) aktiviteleri ile albumin miktarları ve eritrosit (RBC), ortalama korpüsküler volüm (MCV), hematokrit (HCT), lökosit (WBC), hemoglobin (Hb) değerleri ölçülerek ilacın karaciğer ve kan parametrelerine etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, 2 - 3 yaşlı sağlıklı 15 adet Akkaraman koyun kullanılmıştır. Koyunlara 25 - 50 kg canlı ağırlık için 1 cc, 50 - 75 kg canlı ağırlık için 1,5 cc. s.c. Moxidectin etken maddeli CydectineR anthelmentik ilacı uygulanmıştır. Uygulama öncesi ve uygulamadan sonra 7., 14., 21. ve 28. günlerde alınan kan örneklerinde AST, ALT, LDH, ALP aktiviteleri, albumin miktarı, RBC, MCV, HCT, WBC, Hb değerleri ölçülmüştür. Ortalama serum AST ve ALT aktivitelerinin 28. günde sırasıyla; 57,07 IU/L ve 21,10 IU/L olarak önemli derecede (P < 0,01) yükseldiği bulunmuştur. Ortalama serum LDH aktivitesi 14. günde 366,91 IU/L, ALP aktivitesi de 28. günde 79,21 IU/L olarak önemli derecede (P < 0,05) yükselmiştir. Ortalama serum albumin miktarı 7. ve 28. günlerde sırasıyla; 4,83 g/dl ve 4,32 g/dl olarak önemli derecede (P < 0,01) artmıştır. Kanda ortalama RBC, MCV, HCT, WBC, Hb değerlerindeki değişimlerin istatistiki yönden önem taşımadığı görülmüştür. Bu çalışmanın sonucunda, Moxidectin etken maddeli CydectinR anthelmentik ilacının koyunlara 25 - 50 kg canlı ağırlık için 1 cc, 50 - 75 kg canlı ağırlık için 1,5 cc s.c. uygulanmasından sonra 28. günde serum AST, ALT, LDH, ALP aktivitelerinde artışlar olduğu, ilaç uygulamasının kan parametrelerine ise etkisinin olmadığı bulunmuştur. Karaciğerdeki etkilenmenin şiddetinin daha iyi anlaşılabilmesi için daha uzun süreli araştırmalar yapılmasının faydalı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to analyse the side effects of one of the lates anthelmentik preparat named“CydectinR”Containing Moxidectin active ingredient on liver and the blood parameters namely glutamat - okzalacetate, transaminase (GOT - AST), glutamat - pyruvate transaminase (GPT - ALT), lactat dehidrogenase (LDH), alchalen phosphatase (ALP) activatons, albumine levels, erytrocyte (RBC), average corpuscular volume (MCV), haematochrit (HCT), leucoyte (WBC), haemeglobin (Hb) values were studied. A total of 15 Akkaraman breed sheep betwen 2-3 years old were used in this study. CydectineR was administered to the animals by sc injection. The amounts of the preparat were 1,0 ml; 1,5 ml for 25-50 kg and 50 -75 kg body weight respectively. The blood parameters (AST, ALT) LDH, ALP activites albumin levels, RBC, MCV, HCT, WBC were measured and Hb on 7th, 14th, 21st and 28th days before and after the treatment. The average serum, AST and ALT activities were observed to be 57,07 IU/L and 21,10 IU/L significantly high on day 28 (P < 0,01). Average serum LDH and ALP activites were observed as 366,931 IU/L and 73,21 IU/L on days 14 and 28 respectively (P < 0,05). The average serum albumine values on the 7th and 28th days were found significant increase 4,83 g/dl and 4,32 g/dl respectively (P < 0,01). The average RBC, MCV, HCT, WBC, Hb values had no significant increase. It was observed that CydectinR have Moxidectin active ingredient anthelmentic preparat caused an increase on serum AST, ALT, LDH, ALP activities and had no effect on blood parameters on the 28 th day. It was concluded that further detailed studies were required in order to investigate the side effect on liver functions.