Terörizmin doğrudan ve dolaylı (Portföy) yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkisi: Seçilmiş gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için panel veri analizi
The effect of terrorism on direct and indirect (Portfolio) foreign capital investments: A panel data analysis for selected developing and developed countries
  1. Tez No: 802048
  2. Yazar: ONUR YAĞIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Terör eylemleri mal ve can kayıplarına neden olmasının yanında ülke ekonomilerini de önemli ölçüde etkilemektedir. Ülkelerde terör eylemlerinin meydana gelmesi yatırımcılar üzerinde riskleri meydana getirebilmektedir. Bu durumda yatırımların azalabilmesine neden olabilmektedir. Terör olayları ve bunların ekonomiye ne gibi etkilerinin olduğu tartışılmaya devam etmektedir. Bu bağlamda çalışmadaki amaç terörizmin seçilmiş gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde doğrudan ve dolaylı (portföy) yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Terörizm endeksi sıralamasında ilk 50 içerisinde yer alan ülkelerden gelişmekte olan 10 ülke ve gelişmiş 5 ülke seçilmiştir. Seçilen 10 gelişmekte olan ve 5 gelişmiş ülke gelir düzeyine göre belirlenmiştir. Seçilen 10 gelişmekte olan ülke Pakistan, Endonezya, Kenya, Filipinler, Ukrayna, Türkiye, Lübnan, Meksika, Kolombiya ve Tayland'dan oluşmaktadır. Seçilen 5 gelişmiş ülke ise ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa ve İsrail'den oluşmaktadır. Bu çalışmada seçilmiş gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için terörizmin doğrudan ve dolaylı yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkileri 2010-2018 dönemine ait yıllık veriler kullanılarak Panel Veri Analizi yöntemi yardımıyla analiz edilmektedir. Araştırmanın sonucunda seçilmiş gelişmekte olan ülkeler için terörizm ile doğrudan yabancı sermaye yatırımları arasında negatif, dışa açıklık ve doğrudan yabancı sermaye yatırımları arasında ise pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Ekonomik büyüme, ticari açıklık ve cari işlemler dengesi ile dolaylı yabancı sermaye yatırımları arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Seçilmiş gelişmiş ülkelerde ise ticari açıklık ve doğal kaynak kullanımı ile doğrudan yabancı sermaye yatırımları arasında pozitif ilişki tespit edilmiştir. Ekonomik büyüme, ticari açıklık ve cari işlemler dengesi ile dolaylı yabancı sermaye yatırımları arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Terrorist acts not only cause loss of life and property, but also significantly affect the country's economy. The occurrence of terrorist acts in countries can create risks on investors. In this case, it may cause a decrease in investments. Terrorist incidents and their effects on the economy continue to be discussed. In this context, the aim of the study is to reveal the effect of terrorism on direct and indirect (portfolio) foreign capital investments in selected developing and developed countries. Ten developing countries and 5 developed countries were selected from among the top 50 in the terrorism index. The selected 10 developing and 5 developed countries are determined according to their income level. The 10 selected developing countries are Pakistan, Indonesia, Kenya, Philippines, Ukraine, Turkey, Lebanon, Mexico, Colombia and Thailand. The 5 developed countries selected are the USA, Germany, the United Kingdom, France and Israel. In this study, the effects of terrorism on foreign direct and indirect foreign capital investments for selected developing and developed countries are analyzed with the help of Panel Data Analysis method using annual data for the period 2010-2018. As a result of the research, a negative relationship was found between terrorism and foreign direct investment, and a positive relationship between openness and foreign direct investment for selected developing countries. A positive relationship was found between economic growth, trade openness and current account balance and indirect foreign capital investments. In selected developed countries, a positive relationship was found between trade openness and natural resource use and foreign direct investment. A positive relationship was found between economic growth, trade openness and current account balance and indirect foreign capital investments.