Impact of foreign direct investment on economic development: A time series analysis of Turkey, 2011-2021
Doğrudan yabancı yatırımın ekonomik kalkınma üzerindeki etkisi: Türkiye zaman serisi analizi, 2011-2021
- Tez No: 802047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESSIA RIES AHMED ABU RIES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ülkelerin farklı sosyal ve ekonomik yapıları olsa da, ekonomik büyüme hedefleri arasında yer almaktadır. Ülkedeki yatırımlar, bir ülkenin ekonomik büyümesi ve gelişmesinde en önemli faktörlerden biridir. Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler, ekonomik gelişimi sağlamak için belirli politikalar uygularlar. Yabancı doğrudan yatırımlar, ekonomik büyüme ile birlikte ülkelerin ekonomilerinde önemli bir paya sahip olmuştur. Gelişmekte olan ülkeler, ana ekonomik sorunlardan biri olan yetersiz sermaye sorununa yabancı yatırımlar aracılığıyla çözüm aramaya eğilim göstermiştir. Bu durumda, uluslararası yatırım gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin gelişimini hızlandırmıştır. Bu çalışma, Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) giriş ve çıkışları ile Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) gibi ekonomik gelişme göstergeleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Türkiye'deki DYY giriş ve çıkışlarının eğilimleri ve desenlerini analiz etmek için Merkez Bankası Dünya verileri kullanılmıştır. Analiz, DYY giriş ve çıkışlarının Türkiye'nin 2011-2021 yılları arasındaki ekonomik gelişimi üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Çalışma, araştırmanın kritik noktalarını, çalışma tasarımını, popülasyonu, örnekleme yöntemini, değişkenlerin ölçümünü, analiz birimini, ölçümleri ve veri analizi yöntemlerini sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, DYY giriş ve çıkışlarının etkisini belirleyerek Türkiye'deki yabancı yatırımcılara önemli bir düzeyde ampirik bir bakış açısı sağlamak ve ayrıca SWOT analizi yapmaktır. Çalışma, DYY giriş ve çıkışlarının Türkiye'deki ekonomik gelişim üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu bulmuştur. DYY girişleri, çok ihtiyaç duyulan sermaye, teknoloji transferi ve iş yaratma sağlarken, DYY çıkışları Türk şirketlerinin uluslararası genişlemesini ve çeşitliliğini teşvik etmektedir. Ancak, diğer çalışmalar farklı faktörleri modele dahil ederek analizi diğer sektörleri de kapsayacak şekilde genişletebilirler.
Özet (Çeviri)
Although countries have different social and economic structures, economic growth is among their primary goals. Investments in the country are one of the most critical factors in economic growth and development. Developing and underdeveloped countries implement specific policies to ensure economic development. Foreign direct investments and economic growth have had an important share in countries' economies. Developing countries tended to search for solutions through foreign investments to the problem of insufficient capital, which is one of the main economic problems. In this case, international investment has accelerated the development of the economies of developing countries. The study investigates the relationship between FDI inflows, outflows, and economic development indicators such as Gross Domestic Product (GDP). Data from the Central Bank World were used to analyze the trends and patterns of FDI inflows and outflows in Turkey over the past decade. The analysis focuses on the impact of FDI inflows and outflows on economic development in Turkey from 2011-2021. The study presents the critical points of research, study design, population, sampling method, measurement of variables, unit of analysis, measurements, and data analysis methods. This study aims to find out the impact of FDI inflows and outflows to provide a significant level of empirical insight to foreign investors in Turkey and also SWOT analysis. The study finds that FDI inflows and outflows significantly impact economic development in Turkey. FDI inflows provide much-needed capital, technology transfer, and job creation, while FDI outflows promote international expansion and diversification of Turkish companies. However, other studies can use factors Different in the model to extend the analysis to include other sectors.