Yabancı dil olarak Türkçe öğretenlerin çevrim içi eğitime dair öz-yeterlik inançları
Self-efficiency beliefs of teachers of Turkish as a foreign language about online education
- Tez No: 802049
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğreten eğitimcilerin uzaktan eğitime olan öz-yeterliklerini ölçmektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, seçkisiz örneklem yöntemiyle oluşturulan 180 yabancı dil olarak Türkçe öğreticisi oluşturmaktadır. Çalışmada, veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretenlerin Çevrim İçi Eğitime Dair Öz-Yeterlik İnançları Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”yla elde edilmiştir. Verilerin analizi SPSS 26.0 istatistik paket programından faydalanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, korelasyon analizi, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), açımlayıcı faktör analizi gibi istatiksel tekniklerden yararlanılmıştır. Gerçekleştirilen analiz sonucunda, Cronbach Alfa katsayısı ,955; KMO değeri 0.937 olan 7 faktörlü 33 maddelik bir ölçek geliştirilmiş ve geçerlik-güvenirlik çalışmaları tamamlanmıştır. Araştırmada elde edilen verilere göre yabancı dil olarak Türkçe öğreticilerinin uzaktan eğitim öz-yeterliklerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber öğretmenlerin genel öz-yeterlik ve alt boyutlara ait öz-yeterlik puanları ile“öğretmenlik tecrübesi, sertifika değişkeninde 'uzaktan eğitim yeterliliği' lehine, bilgisayar ve bilişim teknolojilerini kullanma becerisi, yabancı dil bilme”değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilirken;“yaş, cinsiyet, sertifika programına katılım, uzaktan eğitim kursuna katılım, mezuniyet, eğitim seviyesi”değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to measure the self-efficacy of educators teaching Turkish as a foreign language towards distance education. In the research, scanning method, one of the quantitative research methods, was used. The sample of the research consists of 180 Turkish as a foreign language teachers created by the random sampling method. In the study,“Self-Efficacy Beliefs Scale of Educators of Teaching Turkish as a Foreign Language about Online Education”and“Personal Information Form”, which were developed by the researcher, were used. The analysis of the data was analyzed using the SPSS 26.0 statistical package program. Statistical techniques such as frequency, percentage, arithmetic mean, correlation analysis, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), exploratory factor analysis were used in the analysis of the data. As a result of the analysis, the Cronbach Alpha coefficient was ,955; A 33-item scale with 7 factors with a KMO value of 0.937 was developed and validity-reliability studies were completed. According to the data obtained in the research, it has been determined that the distance education self-efficacy of Turkish as a foreign language educator is high. However, a significant difference was found between the teachers' general self-efficacy and sub-dimensions' self-efficacy scores and the“teaching experience,”in favor of“distance education proficiency”in the certificate variable, computer and informatics skills, foreign language proficiency“ variables; There was no significant difference between the variables of ”age, gender, participation in certificate program, participation in distance education course, graduation, education level".