Taşköprizâde'nin Şerhu'l-Fevâidi'l-Gıyâsiyye adlı eserinin meânî bölümünde tahkîk ettiği bazı meseleler
The issues analyzed by Taşköprizâde Ahmed Efendi in the meânî section of his work Şerhu'l-Fevâidi'l-Giyâsiyye
- Tez No: 802057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamız Taşköprizâde Ahmed Efendi'nin Şerhu'l-Fevâidi'l-Gıyâsiyye adlı belâgat eserinin meânî bölümündeki tahkîk ettiği meseleleri konu edinmektedir. Taşköprizâde'nin özgünlüğünü yansıtan en önemli mefhumlardan biri olan tahkîk kavramının işlevi çok yönlüdür. Bu kavramla bir yandan geçmişten tevarüs ettiği problemlerin hangi esas ve yöntem üzerine kurulduğunu tespit ederken bir taraftan problemlerin çözümüne farklı araçları dahil ederek meseleyi boyutlandırmaktadır. Dolayısıyla tahkîk kavramı bir anlamıyla problemlerin yeniden inşası anlamında kullanılırken diğer anlamıyla özgün çözüm arayışı anlamına karşılık gelmektedir. Eserde tahkîk kavramının tam olarak hangi anlama tekâbül ettiğini tespit etmek için eser baştan sona müzakere edilmiş ve tahkîk edilen tüm meseleler incelenmiştir. Meselelerin tartışıldığı ortamda tartışmaya dahil edilen kurucu düşünürlerin eserleri ve fikirleri birincil kaynaklardan tespit edilmiştir. Tahkîk edilen konuların tarihi süreçteki seyrinin bir bütün içerisinde değerlendirilebilmesi için eserin muhtevası ve kaynakları bölümünde bu kaynaklara yer verilmiştir. Son olarak Taşköprizâde'nin tahkîk tavrını değerlendirmek adına meânî bölümünde tahkîk ettiği bazı problemlerden örnekler verilmiş ve sonuç kısmında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This article focuses on Taşköprizade Ahmed Efendi's book on the art of rhetoric called Şerhu'l-Fevâidi'l-Gıyâsiyye. One of the key concepts that make Taşköprizâde's work authentic is his in-depth studies on tahkîk - verification studies. Using this key concept, on the one hand, he determines the roots of the problems and how they were inherited from the past, on the other hand, he offers various tools and solutions for these problems. For this reason, the concept of tahkîk means the reconstruction of problems, and offering original solutions for them. In order to determine the exact meaning of“tahkîk”in the book, the work has been analyzed thoroughly, and all the tahkîk issues that have been investigated. The studies of the founding scholars are mentioned in the sources as a reference. In this context, these sources are included in the content and sources section of the work in order to evaluate the course of the investigated subjects in the historical process as a whole. Finally, in order to evaluate Taşköprizade's method of tahkîk, examples of some tahkîk problems in the meânî were given and a general analysis was made in the conclusion part.