Üretiminden dağıtımına dijital korsan kitaplar: Netnografik bir alan araştırması
Digital pirated books from production to distribution: A netnographic field research
- Tez No: 802060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN AKSOY SUGIYAMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Hukuk, Sosyoloji, Anthropology, Law, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İlgili meslek örgütlerince de dile getirildiği üzere korsan kitap yayımcılığı, matbudan dijitale doğru bir dönüşüm içerisindedir. Korsan materyalin matbudan dijitale doğru dönüşen formu, onu üreten araçlarda ve onun dağıtım kanallarında da köklü bir değişimin habercisidir. Üretim ve dağıtım araçlarının dönüşümü ise alana dair yeni ilişki ve etkileşim biçimlerini zorunlu kılar. Tez, korsan yayımcılığın bu yeni/dijital biçiminin peşine düşer. Odağında, dijital korsan kitaplar etrafında Türkiye bağlamında gerçekleşen online korsan yayımcılık faaliyetleri bulunur. Bu faaliyetlerin nerede, nasıl ve hangi amaçla gerçekleştirildiğini anlamaya ve aktarmaya çalışır. Bu uğurda netnografik bir alan araştırması gerçekleştirilerek online toplulukların arasında gözlemlerde bulunulmuş; farklı şehirlerden, yaşlardan, cinsiyetlerden, mesleklerden, dini inanç ya da inançsızlık biçimlerinden, ideolojik görüşlerden 25 katılımcıyla 36 saati aşan mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Nihayetinde, ilk olarak ana araştırma sahasını oluşturan Facebook grupları ve bunların oluşum biçimleri, alana olduğu biçimini veren aktörler arası etkileşim biçimleri ve alanda gerçekleşen eylem tipleri betimlenmeye çalışılmış; daha sonra katılımcıların kendi faaliyetlerine dönük temel motivasyon kaynakları ve bu kaynaklara temel oluşturan felsefi/siyasi/ahlaki dayanakları aktarılmaya çalışılmıştır. Tezin ''Giriş'' bölümünde tek tek tanıtılmış da olan katılımcıların sözlerine tez boyunca geniş yer verilmiştir. Böylelikle aleyhlerinde çok konuşulmuş ancak söz hakkı bulamamış olan bu insanların kamusal tartışmaya katılabilmesi için tezin bir aracı işlev üstlenmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak katılımcılarımın faaliyetleri Scott'ın perspektifinden ele alınmış ve bir ''gündelik direniş'' olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The transformation of pirate book publishing from printed to digital material is confirmed even among professional publishing organizations. The changes in the style from hard print to digital acts simultaneously with an alteration in the exchange and distribution patterns of the printed material which in return enforces new types of communication and interaction patterns within the field. This thesis tries to evaluate these new forms of digital pirate publishing by focusing on the practices surrounding pirate publishing in Turkey and tries to understand and interpret how and where these activities are carried out and the motivation behind these practices. For this purpose, a netnographic field research was carried out among online communities through online observations and interviews were conducted with 25 informants from various cities, consisting of different age groups and genders with differing worldviews taking a total of 36 hours. As a result, the establishment of initial Facebook groups which are constituting the main research field of this study, the interactions among the very actors within the field were tried to be described and categorized based on their expertises and types of actions they adopt. Then the basic motivational sources of the participants accompanying their actions and their moral, ideological and ethical standpoints will be tried to be understood and put forward based on their personal narratives with a sensitivity towards their relevant invisibility within social/public life. Finally, the practices adopted by the informants are tried to be discussed within the concept of everyday resistance and argued to be regarded as such a form of resistance.