Yeni medya habercilik uygulamalarında medya profesyonellerinin dijital teknolojilere yönelik tutumlarının iş performanslarına etkisi
The effect of media professionals' attitudes towards digital technologies on their job performance in new media journalism practices
  1. Tez No: 918298
  2. Yazar: HATİCE COŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
20. yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmeler, iletişim alanında değişim ve dönüşümleri beraberinde getirmiştir. Bu değişim ve dönüşümler sadece iletişim alanıyla sınırlı kalmamış geleneksel medyanın dönüşümünü ve dijital medyanın da temellerini hazırlamıştır. Dijital medyayla birlikte hem enformasyon erişim kanalları çoğalmış hem de enformasyon akışı hızlanmıştır. Artık enformasyon akışı sadece kitle iletişim araçlarından sağlanmamakta, haber ve bilgi ihtiyacı zaman-mekân sınırı tanımayan dijital medyadan da sağlanmaya başlamıştır. Bilgi toplumuna geçiş yapılan bu dönemde medya ve iletişim alanında sürekli yenilikler meydana gelmiş ve gelmeye de devam etmektedir. Geleneksel kitle iletişim araçlarından farklı olarak yeni iletişim teknolojileri, sahip olduğu özellikler sayesinde habercilik alanında ön plana çıkmaktadır. Dijital medyayla ortaya çıkan dijital habercilik anlayışı, haber üretiminden dağılımına kadar birçok kolaylık sağlayarak medya tüketim alışkanlıklarında değişikliklere neden olmuştur. Artık haber alma ihtiyacı için sadece geleneksel medya değil dijital medya kanalları da tercih edilir olmuştur. Tercih edilen bu dijital habercilik anlayışı, medya kuruluşlarının her birini dijital dünyada yer edinmek zorunda bırakmıştır. Medya kuruluşlarının bu iki medya türünü bir araya getirmesi sektördeki istihdam süreçlerinden medya profesyonellerinin iş yapma süreçlerine kadar birçok alanda değişikliklere neden olmuştur. Medya profesyonelleri, geleneksel ve dijitalleşen habercilik pratiklerinin birlikte uygulandığı medya sektöründe çalışabilmek için dijital teknolojileri kullanmak zorunda kalmıştır. Hızlı haber akışının ön planda olduğu, zaman-mekan algısının ortadan kalktığı, daha etkileşimli ve geri dönüşümlü bu yeni ve sanal ortama uyum sağlamaya çalışan medya profesyonellerinin aynı zamanda iş sorumluluklarında da değişiklikler ve dönüşümler meydana gelmiştir. Bu değişiklikler ve dönüşümler aynı zamanda onların iş performanslarını da etkilemiştir. Bu çalışmada, gelenekselden dijitale dönüşen habercilik anlayışında medya profesyonellerinin dijital teknolojilere yönelik tutumlarının iş performanslarına etkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Technological developments in the 20th century brought changes and transformations in the field of communication. These changes and transformations were not only limited to the field of communication, but also laid the foundations for the transformation of traditional media and digital media. With digital media, information access channels have increased and the flow of information has accelerated. Nowadays, the flow of information is not only provided by mass media, but the need for news and information has also started to be provided by digital media, which knows no time or space boundaries. In this period of transition to the information society, continuous innovations have occurred and continue to occur in the field of media and communication. Unlike traditional mass media, new communication technologies come to the fore in the field of journalism thanks to their features. The concept of digital journalism, which emerged with digital media, has caused changes in media consumption habits by providing many conveniences from news production to distribution. Nowadays, not only traditional media but also digital media channels have become preferred for the need to receive news. This preferred understanding of digital journalism has forced each media organization to take a place in the digital world. Bringing these two types of media together by media organizations has caused changes in many areas, from employment processes in the sector to the business processes of media professionals. Media professionals have had to use digital technologies in order to work in the media sector, where traditional and digitalized journalism practices are applied together. There have also been changes and transformations in the job responsibilities of media professionals who are trying to adapt to this new and virtual environment, where fast news flow is at the forefront, where the perception of time and space disappears, and which is more interactive. These changes and transformations have also affected their business performance. In this study, the impact of media professionals' attitudes towards digital technologies on their business performance in the understanding of journalism that has transformed from traditional to digital will be examined.