Güzel sanatlar lisesi temel sanat eğitimi ders kitabı kapsamında verilen temel tasarım ilkelerinin değerlendirilmesi ve yeni bir yöntem önerisi
Evaluation of the basic design principles given within the scope of the basic art education textbook of the high school of fine arts and the proposal of a new method
  1. Tez No: 802093
  2. Yazar: ALEYNA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KARAAHMET BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Şafak vaktinden günümüze kadar var olan imgeler birçok dönemde geçmişten geleceğe toplumların aktarıcısı olmuştur. Sanatı oluşturan kolektif varsayımlar dönüşerek günümüzde çeşitli disiplinler arası nedensellik karşısında var olmuştur. Kendi ulusal özellikleri ve kültürel birikimlerinin bilincine varmak üzere her birey sürekli değişen topluma daha hızlı entegre olmuştur. Postmodernizmin çoğulcu ve eleştirel gerçekliğe karşı savunduğu imgelem sanat eğitiminin sorgulayıcı yapısını iyileştirmiştir. Böylece toplum ve bireylerin gereksinimleri doğrultusunda sanat eğitimi ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla günümüzde güzel sanatlara hazırlayıcı ve giriş dersi olarak nitelendirilen temel sanat eğitimi, nitelikleri ölçüsünde önemli bir ders kapsamı oluşturmuştur. Tasarım elemanlarının geçişlerinde tasarım ilkeleri ölçüsünde belirlenen ölçütler seçkin değer oluşturmaktadır. Böylece öğrenciler için rehber kaynak olarak Milli Eğitim Bakanlığı 9.Sınıf temel sanat eğitimi ders kitabı kapsamında verilen tasarım ilkelerinin daha etkili şekilde öğretime sunulması araştırma kapsamını oluşturmaktadır. Tasarı ve tasavvur sürecinde tahayyül imgelerini bir araya getiren bilinç süreci, tasarım ilkeleri doğrultusunda ders kitabına önerilen dijital illüstrasyonlar bağlamında ders kitabı içeriğine öneri olarak getirilmiştir. Dolayısıyla konstrüktivizm sanatçısı ve eseri Laszlo Moholy Nagy'ın 'Kompozisyon A XX', soyut sanat akımı sanatçısı ve eseri Vasili Kandinski'nin 'Kompozisyon VIII' ve son olarak araştırmacı tarafından Cinema 4D ile tasarlanmış realist çalışması üzerinden tasarım ilkeleri açıklanarak konunun daha anlaşılır ve kalıcı olması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The images that exist from the dawn of day to the present have been the transmitters of societies from the past to the future in many periods. The collective assumptions that make up art have Decayed and have come into existence today in the face of various interdisciplinary causality. In order to become aware of their own national characteristics and cultural accumulations, each individual has integrated faster into the constantly changing society. The imagination defended by Postmodernism against pluralistic and critical reality has improved the questioning structure of art education. Thus, art education has emerged in line with the needs of society and individuals. Therefore, basic art education, which is considered as a preparatory and introductory course to fine arts today, has formed an important course scope to the extent of its qualifications. The criteria determined in terms of design principles constitute outstanding value in the transitions of design elements. Thus, the Ministry of National Education as a guide resource for students 9.The scope of the research is to present the design principles given within the scope of the classroom basic art education textbook to the teaching in a more effective way. Image of imagination, which brings the idea of consciousness in the process of design and process design principles proposed in the context of the course in accordance with the digital illustrations in the book are optimized as suggestions on the content of the textbook. Therefore, the principles of design were explained through the constructivism artist and his work Laszlo Moholy Nagy's 'Composition A XX', the abstract art movement artist and his work Vasily Kandinsky's 'Composition VIII' and finally, the researcher's realist work designed with Cinema 4D, which made the subject more understandable and lasting.