Koklear implantlarda yaşa ve cinsiyete göre impedans değerinin değişimi
Change of impedance value in cochlear implants according to age and gender
- Tez No: 802112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
İşitme cihazlarından fayda göremeyen ileri işitme kayıplı bireylerde işitmenin sağlanması için kullanılan yöntemlerden birisi koklear implant uygulamasıdır. Koklear implant ilk implante edildiğinde elektrot impedansları genel olarak düşüktür ve bu değer elektrot ped ve yüzey alanından, koklear özelliklerde ya da elektrot konumundan etkilenir. Koklear implantta impedans ölçümünün temel amacı yerleştirilen elektrodların doku veya sinir ile temas halinde olup olmadığını anlamamızı sağlamaktır. Çalışmamızda koklear implantlarda yaşa ve cinsiyete göre impedans değişimi değerinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya 40 adet koklear implant operasyonu geçirmiş hasta dahil edildi. Koklear implant operasyonu geçiren bireylerden operasyon esnasında ve operasyon sonrasında ölçümler yapılarak impedans değerleri belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için de veri kayıt formu formu kullanıldı. Çalışma sonucunda ameliyat esnasındaki ve sonrasındaki ilk ölçülen impedans değerlerinde anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p>0.05). Ameliyattan sonraki ikinci ölçümlerde 6., 11., 16. ve 22. elektrotlarda ölçülen impedans değerlerinin ameliyat esnasında 6., 11., 16. ve 22. elektrotlarda ölçülen impedans değerine göre anlamlı şekilde düşük olduğu görüldü. Ameliyattan sonraki üçüncü ölçümlerde 1., 6., 11., 16. ve 22. elektrotlarda ölçülen impedans değerlerinin ameliyat esnasında 1., 6., 11., 16. ve 22. elektrotlarda ölçülen impedans değerine göre anlamlı şekilde düşük olduğu görüldü. Cinsiyete göre ameliyat esnasındaki ve ameliyat sonrasındaki impedans değerlerinde anlamlı bir farklılık saptanmadı. Yaş ile ameliyattan sonraki ikinci ölçümde 1. Elektrotta ölçülen impedans değeri arasında pozitif yönlü ve zayıf düzeyde ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cochlear implant application is one of the methods used to provide hearing in individuals with severe hearing loss who cannot benefit from hearing aids. When a cochlear implant is first implanted, electrode impedances are generally low and are affected by the electrode pad and surface area, cochlear properties, or electrode location. The main purpose of impedance measurement in a cochlear implant is to enable us to understand whether the placed electrodes are in contact with tissue or nerve. In our study, it was aimed to examine the value of impedance change in cochlear implants according to age and gender. For this purpose, 40 patients who had undergone cochlear implant operations were included in the study. Impedance values were determined from individuals who underwent cochlear implant operation by making measurements during and after the operation. In addition, a data registration form was used to determine the demographic characteristics of the participants. As a result of the study, it was observed that there was no significant difference in the first measured impedance values during and after the operation (p>0.05). In the second measurements after the surgery, it was observed that the impedance values measured at the 6th, 11th, 16th and 22nd electrodes were significantly lower than the impedance values measured at the 6th, 11th, 16th and 22nd electrodes during the operation. In the third measurements after the surgery, it was observed that the impedance values measured at the 1st, 6th, 11th, 16th and 22nd electrodes were significantly lower than the impedance values measured at the 1st, 6th, 11th, 16th and 22nd electrodes during the surgery. There was no significant difference in the intraoperative and postoperative impedance values according to gender. A positive and weak correlation was found between age and the impedance value measured at the 1st electrode in the second measurement after the operation.