Subjektif tinnituslu hastalarda D vitamini düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of vitamin D level in patients with subjective tinnitus
- Tez No: 802111
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT YÖNDEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
D vitamini ve kulak hastalıkları arasındaki bağlantıya rağmen, daha önceki çalışmalarda D vitamini eksikliğinin subjektif tinnitus üzerindeki etkisini gösteren çalışmalar sınırlıdır. D vitamininin subjektif tinnitus üzerindeki etkisi ile ilgili daha fazla alanda çalışma yapmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada D vitamini ile subjektif tinnitus arasındaki ilişkiyi, D vitamini eksikliğinin tinnitusun şiddeti ve parametreleri üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma kapsamını, Ankara Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Polikliniğine başvuran hastalar oluşturmustur. Çalışma grubuna; normal işitmeye sahip subjektif tinnitusu olan 34 hasta, kontrol grubuna; normal işitmeye sahip tinnitusu olmayan 34 birey alınmıştır. Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından muayenesi yapılan katılımcılara saf ses odyometresi, yüksek frekans odyometresi, tinnitus parametreleri ve immitansmetrik ölçümler yapılmıştır. Katılımcıların Hasta Bilgi ve Değerlendirme formu ile sosyodemografik bilgileri ve anamnezi değerlendirilmiş, tinnitustan etkilenimini belirlemek için Tinnitus Engellilik Anketi (TEA) ve Visüel Analog Skala (VAS) uygulanmıştır. Yapmış olduğumuz çalışmada tinnitusu olan hastalar ile tinnitusu olmayan bireylerde D vitamini düzeyleri karşılaştırılmış, tinnituslu hastalarda, Tinnitus şiddeti ile D vitamini düzeyi arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Literatürden farklı olarak çalışmamızda tinnituslu ve normal bireyler arasında D vitamini düzeyi açısından fark olmadığı, aynı zamanda tinnituslu bireylerde Tinnitus şiddeti ile D vitamini düzeyi arasında da anlamlı bir ilişki olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
It was aimed to examine the relationship between vitamin D and subjective tinnitus, the effect of vitamin D deficiency on the severity and parameters of tinnitus, and whether there is a change in vitamin D levels in tinnitus and normal individuals. The scope of the research consisted of patients who applied to Ankara Yenimahalle Training and Research Hospital Ear Nose and Throat Polyclinic. Subjective tinnitus patients with normal hearing and a control group consisting of 34 individuals with normal hearing were formed. Pure tone audiometry, high frequency audiometer, tinnitus parameters were measured and immitansmetric measurements were made on the participants who were examined by an otolaryngologist. Sociodemographic information and anamnesis of the participants were evaluated with the Patient Information and Evaluation form. Tinnitus Disability Questionnaire (TEA) and Visual Analogue Scale (VAS) were applied to determine the effect of tinnitus. Despite the link between vitamin D and ear diseases, previous studies showing the effect of vitamin D deficiency on subjective tinnitus are limited. Further studies are needed on the effect of vitamin D on subjective tinnitus. In our study, it was investigated whether there is a change in vitamin D levels in tinnitus and normal individuals, and whether there is a relationship between tinnitus severity and vitamin D level in individuals with tinnitus. In our study, unlike the literature, it was found that there was no difference in serum vitamin D levels between tinnitus and normal individuals, and there was no significant relationship between tinnitus severity and vitamin D level in individuals with tinnitus.