Altmış (60) yaş ve üzeri hastalarda koklear implantasyon sonrası işitsel performans analizi ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Auditory performance analysis and evaluation of quality of life after cochlear implantation in patients aged 60 (sixty) and older
  1. Tez No: 683568
  2. Yazar: SÜMBÜL BAYRAKTAR GÜZELDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED DAĞKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tek taraflı koklear implantasyon uygulanan 60 yaş ve üzeri hastalarda işitesel performansı ve yaşam kalitesini analiz etmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda 2002-2020 yılları arasında tek taraflı koklear implant uygulanan 60 yaş ve üzeri toplam 34 hastayı kapsamaktadır. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, ek hastalık ve eş durumu, işitme kaybı süreleri, işitme kaybı nedenleri) retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların ameliyat öncesi çekilen bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleri, ek hastalıkları ve operasyon esnasında karşılaşılabilecek zorlukları saptamak amacıyla not edildi. Hastalar, ameliyat öncesi işitme kaybı sürelerine göre 1-3 yıl, 4-6 yıl, 7 yıl ve üzeri olmak üzere üç alt gruba, gün içerisinde implant kullanım sürelerine göre 11 saat altı ve üstü olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Ayrıca 60-70 yaş arası ve 70 yaş üzeri olan hastalarda kendi içinde iki gruba ayrıldı. Tüm gruplarda işitsel kazançlar ve yaşam kalitesi değerlendirildi. Koklear implant sonrası işitsel kazancı test etmek için saf ses odyometri testi kullanıldı. Ayrıca koklear implant uygulanan hastalarda memnuniyeti değerlendirmek için“Yaşam Kalite Ölçeği-Kısa Form envanteri”kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmaya 60 yaş ve üstü (ortalama 66,06), 21'i (% 61,77) kadın, 15'i (% 38,23) erkek toplamda 34 hasta dahil edildi. Yirmialtı hasta (%76,5) 60-70 yaş arasındayken 8 hasta (%23,5) 70 yaş ve üzerindeydi. Hastaların 6'sı (%17,6) implantını gün içinde 11 saatten az, 28'i ise (%82,4) 11 saatten fazla kullanıyordu. Ameliyat öncesi işitme kaybı süresi, 15 hastada (%44,1) 1-3 yıl iken, 9 hastada (%26,5) 4-6 yıl, 10 hastada (%29,4) 7 yıl ve üzeriydi. Hastaların 19'unda (%55,9) ek hastalık izlenirken, 15'inde (%44,1) ek hastalık mevcut değildi. Hastaların 7'si hiç eğitim almamışken (%20,6), 25'i (%73,5) ilkokul/ortaokul mezunu ve 2'si (%5,9) üniversite mezunuydu. İmplantını gün içerisinde 11 saatten fazla kullanan hastaların skor ortalaması anketin tüm alt ölçeklerinde 11 saatten az kullanan hastalara göre daha yüksekti ve istatistiksel anlamlı farklılık saptandı (p7 yıl olanlardan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p0,05). Sonuç: Çalışmamızda, postlingual bilateral ileri derece sensörinöral işitme kaybı olan 60 yaş ve üzeri tüm hastalarda, koklear implantasyon sonrası, anlamlı ölçüde işitsel kazanç sağlandığı gösterildi. Hastaların koklear implantasyon öncesi işitme kaybı süresi ile işitme eşiklerindeki kazanç ters orantılıydı. Aynı zamanda Kİ gün içi kullanım süresi arttıkça hastaların yaşam kalitesinde belirgin ölçüde artış izlendi. 70 yaş üstü hastalarda da 70 yaş altı hastalara benzer şekilde işitsel kazanç ve yaşam kalitesi skorları elde edilmiştir. Cerrahi gerektiren majör bir komplikasyon görülmemiştir. Çalışmamız göstermiştir ki Kİ'da iyi ve fonksiyonel sonuçlar için yaş sınırlayıcı bir faktör değildir. Altmış yaş üstü hastalarda da, Kİ düşük komplikasyon oranları ve yüz güldürücü sonuçları ile güvenli bir cerrahidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the auditory performance and quality of life in patients aged 60 years and older who underwent unilateral cochlear implantation. Materials and method: Our study is a retrospective study and includes 34 patients aged 60 years and older who underwent unilateral cochlear implantation between 2002 and 2020 in Çukurova University Faculty of Medicine, ENT Department. Demographic characteristics of the patients (age, gender, educational status, comorbidity, duration of hearing loss, causes of hearing loss) were analyzed . Preoperative CT and MR images of the patients was examined to determine the difficulties that may be encountered during surgery. The patients were divided into three subgroups as 1-3 years, 4-6 years, 7 years and above according to the duration of preoperative hearing loss, and into two subgroups according to the duration of implant use during the day, as less than and above 11 hours. In addition, patients aged 60-70 years and those over 70 years of age were divided into two groups. Auditory gains and quality of life were evaluated in all groups. Pure tone audiometry test was used to test auditory gain after cochlear implantation. In addition,“Quality of Life Scale-Short Form Inventory”was used to evaluate satisfaction in patients who underwent cochlear implantation. Results: A total of 34 patients aged 60 years and older (mean 66.06), 21 (61.77%) female and 15 (38.23%) male were included in this study. Twenty-six patients (76.5%) were aged between 60-70 years, while 8 patients (23.5%) were aged 70 and over. Six of the patients (17.6%) were using their implants less than 11 hours a day, and 28 (82.4%) were using their implants for more than 11 hours. The duration of preoperative hearing loss was 1-3 years in 15 patients (44.1%), 4-6 years in 9 patients (26.5%), and 7 years or more in 10 patients (29.4%). Additional disease was observed in 19 (55.9%) patients, while 15 (44.1%) patients did not have any additional disease. While 7 of the patients (20.6%) were not educated, 25 (73.5%) were primary school/secondary school graduates and 2 (5.9%) were university graduates. The mean score of the patients who used their implant for more than 11 hours during the day was higher in all subscales of the questionnaire than the patients who used less than 11 hours, and it was statistically significant (p7 years (p0,05). Conclusion: In our study, it was shown that all patients aged 60 years and older with postlingual bilateral severe sensorineural hearing loss achieved significant auditory gain after cochlear implantation. The duration of hearing loss before cochlear implantation was inversely proportional to the gain in hearing thresholds. At the same time, the quality of life of the patients increased significantly as the duration of daily use of CI increased. The auditory gain and quality of life scores that obtained in patients over 70 years of age were similar to those under 70 years of age. No major complication requiring surgery was observed. Our study showed that age is not a limiting factor for good and functional outcomes in CI. In patients aged 60 years and older, CI is a safe surgery with low complication rates and satisfactory results.