Sosyal yardım yararlanıcısı göçmenlerin sosyal bütünleşmeye yönelik algı ve beklentileri: Konya örneği
Perceptions and expectations of social assistance beneficiary migrants towards social integration: The case of Konya
- Tez No: 802139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA ERYİĞİT GÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırmanın amacı 2011 yılında ülkelerinde çıkan iç savaş sonucu zorunlu göçe başvurmuş olup 10 yılı aşkın süredir Türkiye topraklarında yaşayan sosyal yardım yararlanıcısı Suriyelilerin sosyal bütünleşmeye yönelik algı ve beklentilerini ortaya koymaktır. Araştırmada göçmenlerin sosyo-ekonomik koşullarına, kültürel ilişkilerine, hukuki ve politik konumlarına ve yerli halkın tutumlarına yönelik görüş ve deneyimlerinden yola çıkılarak sosyal bütünleşme süreçleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışma kapsamında, sosyal yardım hizmetinden yararlanan 15 Suriyeli göçmen ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Göç deneyimlerinde yaklaşık 10 yılı geride bırakan göçmenlerin dil, ucuz iş gücü ve kayıt dışı istihdam nedeniyle ekonomik özgürlüklerini tam olarak elde edemedikleri; kötü yaşam koşulları altında hayata tutunmaya çalıştıkları ve sosyo-ekonomik bütünleşmelerinin tam olarak sağlanamadığı saptanmıştır. Din, geçmiş bağ ve kültürel benzerliklerin birlikte yaşam için motivasyon kaynakları olmasına rağmen; yerli halkla temaslarının sınırlı olduğu ve kültürel bütünleşmenin ön koşulu olan etkileşimin tam olarak gerçekleştirilemediği anlaşılmıştır. Göçmenlerin hukuki statüleri kapsamında temel hak ve hizmetlere erişimlerinin önünde yasal bir engel olmadığı, ancak gerek hizmetlerin sunumundan gerekse hizmetten yararlanan göçmenlerden kaynaklı birtakım sorunların yaşandığı görülmüştür. Geçici koruma altındaki ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını almış olan göçmenlerin vatandaşlığa yönelik algıları ise olumlu yöndedir. Yerli halkın tutumlarına yönelik görüşleri ise dışlayıcı tutum sergiledikleri yönünde olmuştur. Sosyal yardımların göçmenleri yalnızca ekonomik olarak güçlendirmediği; sosyal dışlanmayı önleyerek bütünleşme sürecini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Genel olarak bakıldığında başarılı bir bütünleşme sürecinin tek bir alanda gerçekleştirilecek uygulamalarla mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmış; bütünleşme sürecine ve bütünleşme aracı olan sosyal yardımlara ilişkin bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the perceptions and expectations of social assistance beneficiary Syrians, who have applied for forced migration due to the civil war in their country in 2011 and have lived in Turkey for more than ten years, towards social integration. The research defines social integration processes as the views and experiences of immigrants on their socio-economic conditions, cultural relations, legal and political positions, and attitudes of local people. Within the scope of the study, in which the qualitative research method was used, in-depth interviews were conducted with 15 Syrian immigrants benefiting from social assistance services. Immigrants, who have left nearly ten years behind in their migration experience, cannot fully achieve their economic freedom due to language, cheap labor, and unregistered employment;they were trying to hold on to life under terrible living conditions and could not fully achieve socio-economic integration. Although religion, past ties, and cultural similarities are sources of motivation for living together, contact with the indigenous people is limited, and the interaction, which is the prerequisite for cultural integration, cannot be fully realized. It has been observed that there is no legal obstacle to immigrants' access to fundamental rights and services within the scope of their legal status. Still, some problems arise from both the provision of services and the immigrants benefiting from the service. Immigrants who are under temporary protection and have obtained citizenship in the Republic of Turkey positively perceive citizenship. The views of the local people on their attitudes were that they exhibited exclusionary attitudes. Social assistance does not only empower immigrants economically; It has been seen to positively affect the integration process by preventing social exclusion. In general, it has been concluded that a successful integration process is not possible with applications to be carried out in a single field; Some suggestions have been developed regarding the integration process and social assistance as an integration tool.