Kardiyak sendrom X ile obstrüktif uyku apnesi sendromunun ilişkisi ve uyku apnesi tedavisinin miyokardiyal iskemi üzerine etkileri
The relationship of cardiac syndrome X and obstructive sleep apnea syndrome and the effects of sleep apnea treatment on myocardial ischemia
  1. Tez No: 802163
  2. Yazar: ÜMİT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTUĞ ÇİNÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyak Sendrom X uzun dönem mortaliteye belirgin etkisi olmayan ancak ciddi fiziksel ve psikiyatrik morbidite yaratan bir hastalıktır. Hastalık heterojen bir sendrom olup etiyo-patogenezinde birçok faktör rol oynamaktadır. Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu (OSAS) toplumda sık görülen ve birçok kardiyovasküler hastalık ile yakın ilişkisi olan bir hastalıktır. Birçok kardiyovasküler hastalıkla yakın ilişkili olan OSAS'ın Kardiyak Sendrom X ile ilişkisi net değildir. Bu çalışmada amacımız OSAS'ın Kardiyak Sendrom X ile ilişkisini ve OSAS tedavisinde kullanılan CPAP'ın miyokardiyal iskemi üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza koroner anjiyografi sonrası Kardiyak Sendrom X tanısı alan 27 hasta dahil edildi. Yapılan polisomnografilerinde 27 hastanın 24'ünde (%88.9) OSAS saptandı. OSAS saptanan ve çalışmanın tedavi aşamasına katılmayı kabul eden 17 hastaya 3 ay süreyle CPAP tedavisi uygulandı. 3 aylık tedavi sonrasında hastalara Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi (MPS) yapılarak tedavi öncesindeki sintigrafilerine kıyasla miyokard iskemisinde azalma olup olmadığı değerlendirildi. Hastaların miyokardiyal iskemilerinin değerlendirilmesi için 20 segmentli sol ventrikül modeli kullanıldı. Değişkenlerin karşılaştırılmasında kategorik veriler için bağımsız gruplara ki-kare (chi-square), Fisher'ın kesinlik testi uygulandı. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluklarına bakılarak, normal dağılım gösteren bağımsız gruplarda independent samples t-test, normal dağılım göstermeyen bağımsız gruplarda iki taraflı Mann-Whitney U-testi kullanıldı. İskemi düzelmesinin bağımsız öngördürücülerini belirlemek üzere lojistik regresyon analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 27 Kardiyak Sendrom X hastasının polisomnografik değerlendirmelerinde 24 hastada (%88.9) OSAS saptandı.3 aylık tedavi sonrasında çalışmanın tedavi sürecine katılmayı kabul etmiş olan 17 hastanın 13'ünde (%76.4) miyokardiyal iskemide azalma saptandı. Hastanın hipertansiyon tanısının olması, daha yüksek serum HDL kolesterol düzeyine sahip olması ve cihaz kullanım süresi ile miyokardiyal iskemide azalma arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Sonuç: Kardiyak Sendrom X hastalarında OSAS sıklığı belirgin derecede yüksektir. OSAS'ı olan Kardiyak Sendrom X hastalarında CPAP tedavisi ile MPS ile gösterilen miyokardiyal iskemi düzeyinde aşikar düzelme sağlanmıştır. OSAS, tedavinin etkisi ve Kardiyak Sendrom X ilişkisinin araştırılması için daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Cardiac Syndrome X is a disease that does not have an obvious effect on long-term mortality but creates serious physical and psychiatric morbidity. Cardiac Syndrome X shows significant heterogenity in etiopathogenesis. OSAS is common in the community and has close relations with many cardiovascular diseases. Although OSAS is associated with many cardiovascular diseases, its relation with Cardiac Syndrome X is not clear. Our aim is to investigate the relationship of OSAS with Cardiac Syndrome X and the effects of CPAP treatment on myocardial ischemia. Method: 27 patients which diagnosed as Cardiac Syndrome X after coronary angiography were included. Seventeen patients with OSAS detected in their polysomnography and agreed to participate to the treatment phase of the study were given CPAP treatment for 3 months. After 3 months of treatment, Myocardial Perfusion Scintigraphy (MPS) was performed again and patients were evaluated whether there was a decrease in myocardial ischemia compared to the pre-treatment scintigraphy. A 20-segment left ventricular model was used to evaluate the extensity of myocardial ischemia. Chi-square and Fisher's precision test were applied to independent groups for categorical data in the comparison of variables. The independent samples t-test was used for independent groups with normal distribution, and bilateral Mann-Whitney U-test was used for independent groups that did not show normal distribution. Logistic regression analysis was performed to identify independent predictors of ischemia recovery. Results: In Cardiac Syndrome X patients who participated in our study, OSAS was detected in 24 of 27 (%88,9) polysomnographic examinations. After 3 months of treatment, myocardial ischemia was decreased in 13 of 17 patients (76.4%) who accepted to continue with treatment. A statistically significant correlation was found between the patient's diagnosis of hypertension, higher serum HDL cholesterol level and adherence to CPAP therapy, and reduction in myocardial ischemia. Conclusion: The frequency of OSAS is prominently high in Cardiac Syndrome X patients. In Cardiac Syndrome X patients who have OSAS, obvious improvement in myocardial ischemia was detected in MPS after CPAP treatment. There is a need for larger studies to investigate the relationship between OSAS, treatment effect, and Cardiac Syndrome X.