Narsisizm ile sosyotelizm arasındaki ilişkide gelişmeleri kaçırma korkusu ve sosyal medya bağımlılığının aracı rolünün incelenmesi
The mediating role of fear of missing out and social media addiction on the relationship between narcissism and phubbing
- Tez No: 802162
- Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR BEYAZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, narsisizm ile sosyotelizm arasındaki ilişkide gelişmeleri kaçırma korkusu ve sosyal medya bağımlılığının aracı rolünü incelemektir. Araştırmaya yaşları 18-73 arasında değişen toplamda 383 (274 Kadın, 109 Erkek) katılımcı katıldı. Veri toplama aşamasında Sosyodemografik Bilgi Formu, Narsistik Kişilik Envanteri (NKE), Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği- Yetişkin Formu ve Genel Sosyotelist Olma ve Sosyotelizme Maruz Kalma Ölçeği katılımcılara online form olarak verilmiştir. Araştırma bulguları Sosyal Bilimler İstatiksel Paket Programı (SPSS 26) kullanılarak elde edilmiştir. Narsisizm ve sosyotelizm arasındaki ilişkiyi incelemek için Sperman korelasyon analizi, cinsiyetler arası farkları belirlemek için Mann Whitney U testi ve aracı etki analizi için PROCESS eklentisi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda narsisizm ile sosyotelizm arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Narsisizm ile sosyotelizm arasındaki ilişkide gelişmeleri kaçırma korkusu ve sosyal medya bağımlılığının sıralı aracı etkisinin anlamlı olduğu bulunmuştur. Araştırmanın bulguları tartışılarak ileride yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the mediating role of fear of missing out and social media addiction in the relationships between narcissism and phubbing. A total of 383 participants (274 Female, 109 Male) aged between 18 and 73 attended the study. During the data collection phase, the Sociodemographic Information Form, Narcissistic Personality İnvontery, Social Media Addiction Scale- Adult Form, Sociootelism Scale and General Fear of Missing Out Scale were given as online forms. The research finding was performed by using Social Sciences Statistics Package Program (SPSS 26). Spearman correlation analysis was used to examine the relationship between narcissism and phubbing, Mann Whitney U-test was used to determine the gender differences and the PROCESS extension was used for mediator effect analysis, it was determined that there is a significant relationship between narcissism and phubbing. The sequential mediating effect of fear of missing out and social media addiction was found to be significant in the relationships between narcissism and phubbing. The findings of the study were discussed, suggestions were made for future studies.