Algı yönetimi bağlamında dijital oyunlar üzerine bir inceleme
A study on digital games in the context of perception management
  1. Tez No: 802182
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÖZGÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yaşadığımız post-modern çağın insan yaşamı üzerine en büyük etkilerinden biri de insanların iletişim yöntemlerinin hızlı değişimi olmuştur. Sadece 1990 yılından bu yana, küresel iletişim ışık hızı seviyelerine yükselirken 30 yıl önce insanlara hayal ürünü gibi gelebilecek birçok teknoloji günlük hayatımızda yer edinmiştir. İletişim araçlarını da etkileyen teknolojik gelişim, yeni medyanın da ortaya çıkmasını sağlamıştır. İnternet ve bilgisayar sayesinde, günümüzde bulunan çoğu geleneksel medya öğesinin yavaş yavaş ortadan kalktığını ve yerlerini internet ve bilgisayar tabanlı türlerinin aldığını söylenebilir. Sinemalar ve televizyonların yerini artık internet tabanlı Netflix ve benzeri çevrimiçi hizmetler, gazetelerin yerini web siteleri ve radyoların yerini çevrimiçi müzik platformları aldığı gibi insanların boş zamanlarında en çok yaptığı aktivitelerden biri olan oyun oynamak da dijital ortama yavaş yavaş geçmektedir. Geleneksel iletişim türlerinin dijital mecralara geçişleri ile aynı zamanda tarih boyunca iletişim araçları üzerinden yapılmış propaganda ve algı yönetimi çalışmalarının da dijital mecralara geçtiği gözlemlenebilmektedir. Bu çalışma, dijital oyunların da bu propaganda ve algı yönetimi unsurlarını içerip içermediğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın ana örneği olan“Call of Duty: Modern Warfare”isimli oyun, günümüze yakın bir tarihte geçtiği gibi, yapıldığı ülke olan Amerika Birleşik Devletleri'nin ve diğer batılı devletlerin yaptığı operasyonlardan ilhamlar alınarak oluşturulmuştur. Bu araştırmada öncelikle iletişim ile propaganda tarihi ve geçmişte başka mecralarda yapılmış propaganda çalışmalarına değinilecek, ardından büyük bir oyuncu kitlesi tarafından oynanan bu oyunun betimsel analizi yapılarak içerisinde bulunan propaganda unsurlarının ortaya çıkarılması ile bu dijital oyunun oyuncuların tarihte yaşanmış bazı gerçek olaylara bakış açısının değiştirilmeye çalışılıp çalışılmadığı ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the greatest effects of the post-modern age we live in on human life has been the rapid change in people's communication methods. Since 1990, global communication speeds has reached the speed of light and technologies which can be seen fictious just 30 years ago are now has a place in our everyday lives. These technological advancements also affected communication devices too and caused the emergence of New media. Thanks to Internet and computers, it can be said that traditional media is being incrementally replaced by the new media. Just like cinemas and televisions are being replaced by Netflix and similar services, newspapers are being replaced by websites, radios are being replaced by online music platforms and playing games, which is one of the most popular leisure time activities, is being replaced by its digital variants. It is an observable fact that this transition of traditional media towards digitization causes propaganda and perception management efforts made through traditional communication devices to become digitized too. This study aims to find out whether digital games include elements of propaganda or perception management or not. The main subject of this study, the digital game titled“ Call of Duty: Modern Warfare”, has a setting in the near present and the events in the game are inspired by real operations of the United States Army and other western countries. Firstly, the history of communication and propaganda and propaganda efforts on other media will be covered. Then the subject of the study, which has a huge global playerbase, will be searched for elements of propaganda using descriptive analysis. With the findings of the descriptive analysis, it will be revealed if the digital game has propaganda elements that can alter the players perception on real world events.