Kardiyovasküler cerrahi uygulanan hastalarda ameliyat sırasında basınç yarası gelişme riskinin belirlenmesi
Determining the risk of developing pressure sores during surgery in patients undergoing cardiovascular surgery
  1. Tez No: 802211
  2. Yazar: MELİKE ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada kardiyovasküler cerrahi uygulanan hastalarda ameliyat sırasında basınç yarası gelişme riskinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Şubat 2022 – Mayıs 2022 tarihleri arasında İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Kalp Damar Cerrahisi Hastanesi ameliyathanesinde gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Çalışmaya, kalp damar cerrahisi ameliyathanesinde ameliyat olan 177 hasta alınmıştır. Veri toplamada araştırmacı tarafından geliştirilen 'Birey Tanıtım Formu' ve Türkçe'ye uyarlanması Soyer Ö. ve Özbayır T. tarafından yapılan '3S Ameliyathane Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği Formu (3S RTÖ TR )' kullanılmıştır. Kalp damar cerrahisi ameliyathanesinde ameliyat olmak üzere kliniğe yatırılan ve araştırmanın sınırlılıklarına uyan hastalarla ameliyat öncesi ilk 24 saat içinde yüz yüze görüşülerek birey tanıtım formu uygulanmıştır. Hasta ameliyathaneye teslim edildiğinde, 3S Ameliyathane Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği'nde bulunan ameliyattan önce değerlendirilecek parametrelere bakılarak puanlanmıştır. Hastanın ameliyatta olduğu sırada, 3S Ameliyathane Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği'ndeki ameliyat sırasında değerlendirilecek parametrelere bakılarak puanlanmıştır. Ameliyat bitiminde hastanın tüm vücudu yara gelişimi bakımından incelenmiş olup NPUAP'ın geliştirdiği basınç yarası evrelendirme sisteme göre evrelendirilmiştir. Araştırma verileri Statistical Package For Social Science (SPSS) 26 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma verilerini değerlendirme tekniklerinde; Ki-Kare Testi, Paired Simple T Testi, Wilcoxon İşaret Testi, Indepent Sample T Testi, Mann Whitney U Testi, Pearson Korelasyon Testi ve Sperman Korelasyon Testi kullanılmıştır. Araştırmada 3S RTÖ TR 'nin kullanımı için araştırmacılardan, çalışmanın uygulanması için etik kuruldan ve hastaneden gerekli izinler alınmıştır. Bulgular: Hastaların %58.2'si erkektir. Hastaların yaş ortalaması 58.49±12.89'dur. Hastaların %42'sinde hipertansiyon, %27.7'sinde diabetes mellitus ve %13.4'ünde kronik böbrek yetmezliği görülmüştür. Kardiyovasküler cerrahi uygulanan hastalarda ameliyat öncesi en çok konulan tanılar; koroner arter hastalığı, karotis stenozu ve kronik böbrek yetmezliğidir. Hastaların %23.9'unda koroner arter bypass grefti, %17.2'sinde karotis endarterektomi ve %16.7'sinde arteriovenöz fistül ameliyatı yapılmıştır. Kardiyovasküler cerrahi uygulanan hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrasındaki sistolik kan basıncı (mmHg), diastolik kan basıncı (mmHg), hemoglobin (g/dl), hematokrit (%) ve plazma albumin düzeyleri (g/dl) farklılık göstermiştir (p 23" olup bu hastaların 10'nunda ameliyat sırasında basınç yarası gelişme riski bulunmuştur. 3S RTÖ TR 'ne göre ameliyat sırasında basınç yarası gelişme riski bulunan bu 10 hastada Evre 1 basınç yarası geliştiği gözlenmiştir. 3S RTÖ TR'nin ameliyathanede basınç yarası gelişme riskinin belirlenmesi için kardiyovasküler cerrahi hastalarında uygulanması ve örneklem sayısı geniş tutularak yeni çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the risk of pressure ulcer development during surgery in patients undergoing cardiovascular surgery. Material and Method: The study was carried out in the operating room of Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, Cardiovascular Surgery Hospital between February 2022 and May 2022. It is planned in descriptive type. A total of 177 patients who underwent surgery in the cardiovascular surgery operating room were included in the study. In data collection, the“Individual Introduction Form ”developed by the researcher and its adaptation to Turkish were provided by Soyer Ö. and Özbayır T. '3S Operating Room Pressure Wound Risk Assessment Scale (3S RTÖ TR )' was used. Patients who were admitted to the clinic to be operated in the cardiovascular surgery operating room and who met the limitations of the study were interviewed face-to-face within the first 24 hours before the operation and an individual introduction form was applied. When the patient was delivered to the operating room, he was scored based on the parameters to be evaluated before the surgery in the 3S RTÖ TR form. It was scored by looking at the parameters to be evaluated during the operation in the 3S RTÖ TR form while the patient was in surgery. At the end of the surgery, the whole body of the patient was examined in terms of wound development and the pressure sore was staged according to the pressure sore staging system developed by NPUAP. Research data were analyzed with the Statistical Package for Social Science (SPSS) 26 program. In research data evaluation techniques; Chi-Square Test, Paired Simple T Test, Wilcoxon Sign Test, Indepent Sample T Test, Mann Whitney U Test, Pearson Correlation Test and Sperman Correlation Test were used. Necessary permissions were obtained from the researchers for the use of 3S RTÖ TR in the study, from the ethics committee for the implementation of the study, and from the hospital. Results: 58.2% of the patients are male. The mean age of the patients was 58.49±12.89 years. Hypertension was observed in 42% of the patients, diabetes mellitus in 27.7% and chronic renal failure in 13.4%. The most common preoperative diagnoses in patients undergoing cardiovascular surgery; coronary artery disease, carotid stenosis and chronic renal failure. Coronary artery bypass grafting was performed in 23.9% of the patients, carotid endarterectomy was performed in 17.2% and arteriovenous fistula surgery was performed in 16.7% of the patients. Preoperative and postoperative systolic blood pressure (mmHg), diastolic blood pressure (mmHg), hemoglobin (g/dl), hematocrit (%) and plasma albumin levels (g/dl) differed in patients who underwent cardiovascular surgery (p 23" and 10 of these patients had a risk of developing pressure ulcers during surgery. According to the 3S RTÖ TR , Stage 1 pressure ulcers were observed in these 10 patients who were at risk of developing pressure ulcers during surgery. It is recommended that 3S RTÖ TR be applied in cardiovascular surgery patients to determine the risk of pressure ulcer development in the operating room and new studies should be conducted with a large sample size.