Kars'ta orta ölçekli bir mobilya üretim atölyesindeki makinelerin Fine Kinney risk analizi metodu ile değerlendirilmesi
Evaluation of machines in a medium-sized furniture production workshop in Kars with Fine Kinney risk analysis method
- Tez No: 802242
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile eş zamanlı olarak mobilya sektöründe kullanılan makinelerde gelişmiştir. Böylece insanın makine ile doğrudan karşılaşabileceği birçok tehlike, otomasyon sistemleri ile en aza indirilebilmiştir. Ancak bu teknolojik gelişime, orta ve küçük ölçekli işletmelerde tam olarak geçilememiş olması ve kullanılan makinelerin kesici, delici, koparıcı özellikler barındıran testere ve bıçaklar ile çalışılması, yapılan işte potansiyel kazaları da beraberinde getirerek iş güvenliğini olumsuz etkilemektedir. Bu tez kapsamında Kars ilinde faaliyet gösteren bir mobilya üretim atölyesinde kullanılan makinelerin Fine-Kinney risk analiz metodu ile değerlendirilerek çıkan risk değerlendirme skorlarından yüksek değere sahip olanlar için; gerekli önlemler alınarak en aza indirilebilmesi ya da mümkünse ortadan kaldırılması ve İş Sağlığı ve Güvenliğinin önemini vurgulamak için hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Simultaneously with the development of technology, the machines used in the furniture industry have developed. Thus, many dangers that people may encounter directly with the machine have been minimized by automation systems. However, the fact that this technological development has not been fully implemented in medium and small-sized enterprises and the machines used are working with saws and knives with cutting, piercing and tearing features, bringing potential accidents in the work done and negatively affecting occupational safety. For those who have a higher value from the risk assessment scores obtained by the Fine Kinney risk analysis method of the machines used in the furniture workshop; It has been prepared in order to minimize or eliminate it if possible by taking the necessary precautions and to emphasize the importance of Occupational Health and Safety